Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Ekoszklarnia w każdej szkole w całej ……Polsce?

Ekoszklarnia w każdej szkole w całej ……Polsce?

Projekt Ekoszklarnia w każdej szkole wzbudził duże zainteresowanie mediów

W pięciu szkołach na terenie gminy Brzesko w ubiegłym roku  został pilotażowo wdrożony wymyślony i zaproponowany przez Tomasza Latochę projekt „Ekoszklarnia w każdej szkole”. Udało się to dzięki zaangażowaniu wolontariuszy ze Stowarzyszenia Europejskie Centrum Edukacji i Rozwoju z Krakowa. Chociaż Stowarzyszenie jest z Krakowa, to pilotażowy projekt został wdrożony w Brzesku właśnie ze względu na zamieszkanie jego Autora. Szkoły otrzymały wówczas tunele foliowe wraz z kompletem narzędzi ogrodniczych, oraz nasionami roślin tak dobranymi, aby warzywa wyrosły w czasie roku szkolnego, aby dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w uprawie i pielęgnacji roślin.  Wolontariusze Stowarzyszenia osobiście zamontowali wszystkie tunele foliowe przy szkołach. Dodatkowo w ramach projektu nauczyciele otrzymali zestaw 5 scenariuszy lekcyjnych które są zgodne z programem nauczania przyrody w klasach 1-3 i tak napisane, że śledzą cały proces hodowli roślin. Dzieci dostały specjalnie opracowane ulotki edukacyjne z kolorowankami, wierszykami i informacjami dotyczącymi uprawy warzyw oraz ich wartości odżywczych.

Dla dzieci z Krakowa Ekoszklarnia to prawdziwa atrakcja

Projekt, który, kiedy był wprowadzany przed rokiem na terenie gminy Brzesko, wzbudzał w niektórych kręgach „zbliżonych do magistratu” uszczypliwe komentarze i uśmieszki politowania, okazał się jednak edukacyjnym strzałem w dziesiątkę. Dzieciom możliwość uprawy własnych warzyw bardzo się spodobała i z wielkim zaangażowaniem oddawały się zajęciom ogrodniczym. Niektóre z entuzjazmem twierdziły wręcz, że „teraz już nie trzeba będzie do szkoły kupować warzyw”.

Pomysł jako bardzo wartościowy i warty naśladowania został dostrzeżony przez prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i władze Krakowa. W związku z tym przy pomocy wsparcia finansowego Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, został wdrożony w placówkach oświatowych na terenie Krakowa. Wartość i atrakcyjność projektu, dostrzegły również media krajowe TVP, TVN oraz popularne wydawnictwa i portale internetowe, które z intensywnością godną sporych wydarzeń, relacjonowały wdrożenie tego ciekawego projektu na terenie krakowskich szkół. Przy okazji telewizja TVN podała, że australijskie i brytyjskie badania sprzed kilku lat pokazują, że dzięki takim ogródkom dzieci chętnie próbują nowych potraw a do szkół częściej przynoszą zdrowe jedzenie, więcej wiedzą o ekologii i lepiej rozumieją procesy zachodzące w przyrodzie. Same dzieci przed kamerami TV mówiły, że najważniejsza dla nich jest satysfakcja, kiedy mogą powiedzieć „a to jest mój własny pomidor”  a nie kupiony w warzywniaku czy markecie. Dzięki promocji w dużych mediach ogólnopolskich, projekt wzbudza zainteresowanie również w innych miastach z całego kraju, ponieważ jest stosunkowo łatwy do zrealizowania, nie generuje dużych kosztów i jest bardzo atrakcyjny dla dzieci.

Tomasz Latocha – pomysłodawca projektu prezentuje jego założenia w ogólnopolskich mediach

Tak więc pomysł Tomasza Latochy, skromnie rozpoczęty w naszej gminie dzięki zaangażowaniu społeczników ze Stowarzyszenia Europejskie Centrum Edukacji i Rozwoju nie tylko przyczynił się do zdobycia przez Szkołę Podstawową w Szczepanowie tytułu ekoLidera w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, ale również zdobył chętnych naśladowców którzy obecnie wdrażają ten projekt w Krakowie, a następni zachęceni dobrym przykładem, przymierzają się do wdrożenia go u siebie.

brzesko.info.pl

 

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast