Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » ekoSZKOŁA ze Szczepanowa

ekoSZKOŁA ze Szczepanowa

Dzieci najlepiej uczą się poprzez działanie. Wiedzą o tym doskonale nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczepanowie. Od lat organizują imprezy i akcje, które kształtują u uczniów nawyki proekologiczne. Od trzech lat szkoła jest w gminie liderem w prowadzeniu działań ekologicznych  i zbiórce surowców wtórnych, co potwierdza I miejsce w gminnym konkursie „Brzesko – czysta gmina.”

Koordynatorem działań jest p. Katarzyna Jandziś. W roku 2016 wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w około 20 różnych akcjach podnoszących świadomość ekologiczną. Na szczególną uwagę zasługują akcje: „Sadzimy drzewka wokół szkoły – świętujemy Dzień Czystego Powietrza”, „Ekoszklarnia Dzieci najlepiej uczą się poprzez działanie.  Wiedzą o tym doskonale nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczepanowie. Od lat organizują imprezy i akcje, które kształtują u uczniów nawyki proekologiczne. Od trzech lat szkoła jest w gminie liderem w prowadzeniu działań ekologicznych  i zbiórce surowców wtórnych, co potwierdza I miejsce w gminnym konkursie „Brzesko – czysta gmina.” Koordynatorem działań jest p. Katarzyna Jandziś. W roku 2016 wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w około 20 różnych akcjach podnoszących świadomość ekologiczną. Na szczególną uwagę zasługują akcje: „Sadzimy drzewka wokół szkoły – świętujemy Dzień Czystego Powietrza”, „Ekoszklarnia w naszej szkole”, „Zbiórka surowców wtórnych”.W ramach akcji „Sadzimy drzewka wokół szkoły – świętujemy Dzień Czystego Powietrza” szkoła przystąpiła do ekologicznego programu „Święto Drzewa – wśród pól” KLUBU GAJA.

Projekt uzyskał akceptację Starostwa Powiatowego w Brzesku, które m.in. ufundowało sadzonki  drzew liściastych. Od starostwa, oprócz drzewek uczniowie i nauczyciele uzyskali również cenną  pomoc merytoryczną, dotyczącą sadzenia drzew, wyboru odpowiedniego stanowiska oraz wymagań glebowych.  Pracownicy starostwa przeprowadzili ponadto zajęcia dla uczniów na temat roli drzew w życiu ludzi, zwierząt i naszej planety. Na terenie przyszkolnym posadzone zostało młodych grabów – symboli zdrowego powietrza. Obecność drzew pozytywnie wpłynie na czystość powietrza w najbliższym otoczeniu szkoły. Stanowić one będą szpaler ochronny oddzielający budynek szkolny od drogi głównej.   Dzięki Stowarzyszeniu Europejskie Centrum Edukacji i Rozwoju z Krakowa, w ramach projektu „Ekoszklarnie w każdej szkole”, w czerwcu 2016 r. na terenie przed szkołą zainstalowany został tunel foliowy, w którym uczniowie mogą obserwować jak z posianych przez nich nasion wyrastają warzywa.

Głównym celem projektu współfinansowanego ze środków WFOŚiGW w Krakowie jest  przybliżenie dzieciom zasad uprawy roślin w ogrodzie. Uczniowie systematycznie pielęgnują rośliny  i sprawdzają stan swojej hodowli. Obserwując zmiany, widząc kolejne etapy wzrostu warzyw z nasionka, dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności, których nie zastąpi żaden pokaz z użyciem  nawet najnowocześniejszych technologii. Wirtualna rzeczywistość nigdy nie odda tego czego można doświadczyć kiedy samemu się czegoś spróbuje. Uprawa rzodkiewki, pietruszki, koperku, rukoli, szczypiorku, sałaty i tymianku przynosi dzieciom wiele satysfakcji i radości. Wyhodowane przez nie warzywa wykorzystane zostały do  przygotowania soków, kanapek i sałatek w czasie finału ogólnopolskiego programu  edukacyjnego „Śniadanie daje moc”.Kolejnym ważnym elementem proekologicznej edukacji w szkole jest ciesząca się od lat wielką popularnością zbiórka surowców wtórnych. Ten element połączony był dodatkowo z akcją charytatywną na rzecz niepełnosprawnego dziecka z najbliższej okolicy. Zebrane zakrętki od butelek typu PET w ilości ponad 400 kilogramów zostały przekazane mamie chłopca. Zostały one doliczone do innych surowców wtórnych które odbierała firma PW Your Partner – Aleksandra Smolińska współpracująca od lat z gminą przy organizacji akcji „Brzesko – czysta gmina” i będąca zarazem fundatorem nagród w konkursie. Oprócz zakrętek uczniowie zbierali również butelki plastikowe PET, zużyte płyty CD i DVD, makulaturę, puszki aluminiowe, baterie. Ilość zebranych surowców wtórnych zapewniła szkole dwa razy z rzędu I miejsce w gminnym konkursie.

W bieżącym roku byli na drugim miejscu. Szkoła w Szczepanowie nie jest bardzo duża i taki wynik nie byłby możliwy do uzyskania, gdyby do akcji nie włączyła się cała społeczność szkolna i oczywiście rodzice z którymi bardzo dobrze się współpracuje.Niejako ukoronowaniem kilkuletniej pracy stał się udział w konkursie ekoLIDERZY 2017 województwa małopolskiego, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W tym konkursie Publiczna Szkołą Podstawowa Szczepanowie, jako jedna z trzech szkół z terenu województwa małopolskiego  zdobyła tytuł laureata i nagrodę  w kategorii ekoSZKOŁA. Obok dyplomu i statuetki, które wzbogacą szkolną gablotę z trofeami, dyrektor szkoły pani Ewa Starsiak wraz z koordynującą od kilku lat liczne przedsięwzięcia ekodukacyjne panią Katarzyną Jandziś, w podczas uroczystej gali Centrum im. Jana Pawła II w Krakowie odebrały czek na pięć tysięcy złotych z przeznaczeniem na wydatki związane z ochroną środowiska. Pomysłów na kolejne przedsięwzięcia nie brakuje, więc i pieniążki bez wątpienia się przydadzą. 

IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast