Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Eksperyment Łańcuchowy – z udziałem uczniów ZSP 2

Eksperyment Łańcuchowy – z udziałem uczniów ZSP 2

atom_eksperyment_0153Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie zorganizowali konkurs “Eksperyment Łańcuchowy”.

Wzięli w nim udział zarówno uczniowie różnych typów szkół, studenci oraz inżynierowie z firmy ABB, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem wielomodułowych urządzeń. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku reprezentowali uczniowie z klasy 1 Bu w składzie: Tomasz Drużkowski, Zuzanna Zdunek, Joanna Hebda oraz klasy 1b Grzegorz Pawlik.

Podczas otwartego dla publiczności finału, który odbył się 1 czerwca 2013 roku w Parku im. H. Jordana w Krakowie wszyscy uczestnicy konkursu połączyli swe siły przeprowadzając Eksperyment Łańcuchowy.

Idea konkursu jest prosta. Zadaniem młodych konstruktorów jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia (pojedynczego ogniwa), które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Grupa może składać się maksymalnie z 5 osób pod opieką mentora. Samo urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, ale nie dłużej niż 120 sekund i mieścić się maksymalnie na wymiarach ławki szkolnej. Wszystkie urządzenia zostają połączone w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch.

Z jakim skutkiem? Wyśmienitym! A to za sprawą między innymi głównej bohaterki – stalowej kulki. Jest mała, twarda i błyszcząca, nie niszczy jej piasek i ogień. Pokonuje ogromne odległości: lata, pływa i skacze, wywołuje lawiny i omija wulkany, porusza dźwignie i bloczki, nie boi się pętli śmierci ani paszczy smoka. Uwielbia przy tym duże szybkości, karkołomne zadania i znakomicie zna się na fizyce.

Udział w konkursie był okazją do wspaniałej wspólnej zabawy, rozwijania umiejętności majsterkowania, a przede wszystkim skuteczną drogą do zrozumienia wielu zjawisk fizycznych.

Galeria zdjęć <==


Marcin Maćkowicz

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast