Don't Miss
Home » Kultura » Filmowy wieczór z historią regionalną

Filmowy wieczór z historią regionalną

W piątek 2 marca o godz. 18.00 zapraszamy do Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego na „Filmowy wieczór z historią regionalną”. Będzie to pokaz  filmów zrealizowanych przez Studio.pl – Marek Kołdras.

W programie: 
Chrzest Południa – zrealizowany w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski, komentujący hipotezy dotyczące wcześniejszego wprowadzenia chrześcijaństwa na południu ziem polskich 
Operacja 15 – poświęcona najważniejszej bitwie I wojny Światowej na froncie wschodnim i jej znaczeniu dla rozstrzygnięcia konfliktu.
Zaraz wracam. Zbigniew Bruno Szulc – próba podsumowania i prezentacji twórczości grafika i satyryka, jednego z najważniejszych brzeskich artystów XX w.

W programie także rozmowy z osobami współpracującymi przy powstawaniu materiałów prowadzone przez Monikę Faron – Miśtak z radia RDN Małopolska oraz muzyka filmowa i nie tylko na żywo.

Pierwszy z filmów Wieczoru z historią poświęcony został przedstawieniu hipotez dotyczących dat chrystianizacji Małopolski. Kilkanaście, kilkadziesiąt czy nawet sto lat przez chrztem Mieszka I. Zaprezentowanych zostało kilka teorii opartych na podstawie zapisków z dokumentów i kronik oraz najnowszych odkryć archeologicznych. Zdjęcia do dokumentu zrealizowanego w studiu.pl nakręcono między innymi w dolinie Dunajca w pobliżu pustelni pierwszego polskiego świętego – Świerada, a także na Powiślu pod Wieżycą podczas inscenizowanych scen chrystianizacji i podczas IV Turnieju Rycerskiego.

Drugi z filmów wyświetlanych podczas wieczoru z historią regionalną przybliży czas poprzedzający odzyskanie niepodległości. Przypomni, że choć w 1918 r. zmiany dokonywały się bezkrwawo wcześniej wylano w regionie bardzo wiele żołnierskiej krwi.

Trzeci z filmów prezentowanych podczas wieczoru będzie poświęcony postaci Zbyszka Bruno Szulca – grafika, satyryka, artysty niepokornego. Współpracownicy i znajomi opowiedzą o o Jego Twórczości i o Nim samym. Pretekstem do powstania materiału było przekazanie pokaźnej kolekcji prac Szulca do Muzeum w Brzesku.

Przed projekcjami i w przerwie można będzie kupić książki gości spotkania i pokazywane filmy.

Wstęp wolny – obowiązują zaproszenia i bezpłatne wejściówki do odbioru w Bibliotece Publicznej.

studio.pl / fb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast