Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Fundusz sołecki otwarty na inwestycje

Fundusz sołecki otwarty na inwestycje

2387-1W tym roku ponad 600 tysięcy złotych w budżecie gminy to środki funduszu sołeckiego. Z roku na rok ta forma partycypacji publicznej cieszy się coraz większą popularnością – mieszkańcy w czasie zebrań wiejskich sami zdecydowali, na co wydać pieniądze. W gminie jest 13 sołectw, w każdym z nich realizowanych będzie kilka inwestycji, aż 11 zadań wykonanych będzie w Maszkienicach. Wysokość funduszu sołeckiego zależy od liczby mieszkańców danej wsi.

Cieszy fakt, że mieszkańcy zgłaszają swoje wnioski, ponieważ świadczy to o ich zainteresowaniu tym, co dzieje się w gminie i w ich sołectwach. Chcemy, aby wykonywane były te inwestycje, których ludzie potrzebują najbardziej i które sami wybiorą do realizacji – mówi Wójt Gminy Dębno, Wiesław Kozłowski.

Zadania zgłaszane przez sołtysów i przez mieszkańców w przeważającej większości dotyczą remontów dróg i remiz. Za pieniądze z funduszu sołeckiego zostaną zakupione książki do bibliotek oraz sprzęt, dzięki któremu łatwiej będzie utrzymać porządek na terenie gminnych obiektów, takich jak stadiony sportowe. Place zabaw zyskają nowe wyposażenie. W miejscowościach zostaną zamontowane wiaty przystankowe.

Wartość niektórych inwestycji wynosi niejednokrotnie nawet 25 tysięcy złotych, natomiast innych zadań, w tym organizacji imprezy okolicznościowej – kilkaset złotych, ale dla mieszkańców wszystkie przedsięwzięcia są równie ważne – dodaje wójt Kozłowski.

W Biadolinach Szlacheckich fundusz solecki wyniesie w tym roku blisko 40 tysięcy złotych, połowa tej kwoty wydana zostanie na projekt sceny na tamtejszym boisku sportowym. W Dębnie wysokość funduszu to prawie 69 tysięcy złotych, w tej chwili aż jedna trzecia środków została przeznaczona na przebudowę drogi gminnej. W Dołach mieszkańcy mają do wydania ponad 27 tysięcy – najwięcej środków przeznaczono na opracowanie dokumentacji na realizację budynku komunalnego, który służył będzie mieszkańcom. W Jastwi fundusz sołecki wynosi prawie 24 tysiące złotych, który prawie w całości zostanie wydany na budowę chodnika.

W Jaworsku fundusz sołecki wyniesie około 30 tysięcy złotych, jedną z najdroższych inwestycji jest umocnienie rowu przy drodze gminnej. W Łoniowej – 15 z 41 tysięcy złotych przeznaczonych zostanie na wykonanie termomodernizacji przedszkola. Łysa Góra i Sufczyn inwestują w rozbudowę oświetlenia ulicznego, natomiast w Maszkienice i Niedźwiedza – w odbudowę dróg gminnych. Fundusz sołecki dla Perły wynosi 22 tysiące. W Porąbce Uszewskiej w tym roku 12 tysięcy złotych trafi na remont garażu w budynku OSP i pomieszczeń socjalnych. W Woli Dębińskiej mieszkańcy postanowili o przeznaczeniu 18 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika.

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast