Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » „Galicyjskie Pola Wzlotów” – piknik historyczno–lotniczy w Łososinie

„Galicyjskie Pola Wzlotów” – piknik historyczno–lotniczy w Łososinie

526027_Kopia IMG_0064Muzeum Lotnictwa Polskiego będące instytucją kultury Województwa Małopolskiego zaprasza na piknik historyczno-lotniczy pn.: „Galicyjskie Pola Wzlotów”. Wydarzenie organizowane jest 17 sierpnia na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej w godzinach od 10.00 do 19.00 w ramach projektu „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014”.

W tym dniu mieszkańcy Małopolski będą mogli zobaczyć w powietrzu latające i walczące ze sobą repliki samolotów z okresu I wojny światowej oraz czasów pionierów lotnictwa. Pokazom w powietrzu będą towarzyszyły działania grup rekonstrukcyjnych odtwarzających frontową codzienność (m.in. kuchnia polowa, szpital frontowy, kino polowe oraz fragmenty umocnień).

Również mieszkańcy Brzeska i okolicznych miejscowości powinni wybrać się w tym dniu na lotnisko w Łososinie Dolnej – nie tylko z racji niewielkiej odległości (tylko 30 km), ale i możliwości obejrzenia w locie samolotów, które brały udział w walkach jakie miały miejsce na przełomie 1914 i 1915 roku na naszym terenie. Warto przypomnieć, że jednym z elementów lotniczego dziedzictwa z okresu I wojny światowej na terenie ziemibrzeskiej jest fakt istnienia przez pierwsze miesiące 1915 r. najważniejszej bazy lotniczej ówczesnego frontu wschodniego. Bezpośrednio przy pałacu Goetzów, w zakolu Uszwicy, znajdowało się pomocnicze lotnisko polowe, a główne pole wzlotów funkcjonowało w pobliskim Jasieniu. To z nich startowały samoloty do lotów kurierskich do oblężonej Twierdzy Przemyśl w ramach pierwszej na świecie linii poczty lotniczej. Dziś miejsca po lotniskach w Jasieniu i Okocimiu stanowią niedoceniony fenomen historyczny i przestrzenny, lecz na skutek braku oznaczeń są dostrzegalne niestety tylko dla nielicznych.

Program – Łososina Dolna:

10:00 – 14:00 loty widokowe wokół Jeziora Rożnowskiego, prezentacja grup rekonstrukcyjnych jednostek z okresu I wojny światowej

12:00 uroczysta msza św. w intencji Polskich Lotników w kościele parafialnym w Łososinie Dolnej

14:00 otwarcie pikniku lotniczego „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914–2014”

15:00 – 19:00 wielkie pokazy lotnicze:
Cyrk powietrzny Kindernaya – walki powietrzne samolotów z okresu I wojny światowej

 symulacja kołowej walki powietrznej w wykonaniu Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”

pokaz w powietrzu historycznych samolotów RWD-5R oraz Jak-18

pokaz zespołowej akrobacji trzech samolotów grupy akrobacyjnej Aeroklubu Podhalańskiego

demonstracja w locie największego samolotu transportowego Si Powietrznych C-130 Herkules

akrobacja zespołowa w wykonaniu siedmiu samolotów Zespołu Akrobacyjnego Sił Powietrznych „Orlik”

wiele innych atrakcji, między innymi koncerty pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów regionalnych.

==

Fot. Archiwum Muzeum Lotnictwa Polskiego

malopolskie.pl/dnidziedzictwa.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast