Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Gimnazjum zostaje w starostwie

Gimnazjum zostaje w starostwie

Pomysł przejęcia pod skrzydła samorządu gminy gimnazjum w Łysej Górze, nie będzie w tym roku realizowany. Samorządowe władze odstąpiły od tej koncepcji po negatywnej opinii Komisji Oświaty Rady Gminy Dębno oraz dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze, w którego strukturze znajduje się także gimnazjum.

Przypomnijmy, że gimnazjum w Łysej Górze od początku znalazło się pod kuratelą Starostwa Powiatowego w Brzesku. Przesądziły o tym bardzo trudne warunki lokalowe szkoły w Łysej Górze prowadzonej przez gminę. Sąsiadująca z nią szkoła średnia dysponowała na tyle dużym obiektem, że możliwe było ulokowanie tam także gimnazjum. Fakt ten przesądził ostatecznie o tym, że w drodze wyjątku zdecydowano się oddać gimnazjum pod kuratelę starostwa powiatowego, mimo że zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzenie gimnazjów należy do obowiązków gminy.
W tym roku pojawił się pomysł przejęcia gimnazjum w Łysej Górze przez gminę, co byłoby z formalno-prawnego punktu widzenia rozwiązaniem zgodnym z zasadami obowiązującymi w całym kraju. Propozycja władz samorządowych padła w tym momencie nie bez przyczyny. W ostatnim czasie zasadniczo poprawiła się sytuacja lokalowa należącej do gminy szkoły w Łysej Górze, a zmniejszająca się liczba dzieci w szkołach spowodowała wzrost kosztów utrzymania szkół w gminie Dębno. Przejęcie gimnazjum w Łysej Górze pozwoliłoby gminie poprawić nieco trudną sytuację finansową, bo w ślad za tym szkoła otrzymałaby wyższą subwencję oświatową o ponad 400 tys. zł. Ponadto do rozdyspowania byłoby więcej godzin lekcyjnych dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach gminnych, którym w wielu wypadkach brakuje godzin do utrzymania etatów.
Propozycja przedstawiona przez Grzegorza Bracha, Wójta Gminy Dębno, nie zyskała jednak akceptacji Komisji Oświaty Rady Gminy. W głosowaniu większość członków komisji była jej przeciwna. Argumenty przeciw zmianie przedstawiła m.in. Maria Piela, dyrektor ZSTiO w Łysej Górze, która ma pod swoją opieką gimanzjum. Mówiła m.in., że pozotawienie dotychczasowego status quo gwarantuje ciągłość nauczania, a wśród obaw wyrażanych podczas dyskusji w komisji były też wątpliwości co do tego, czy w szkole gminnej będzie odpowiednie wyposażenie.

ug

Podobne artykuły
“%RELATEDPOSTS%”

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast