Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Gmina Borzęcin liderem rankingu zamożności gmin w subregionie tarnowskim

Gmina Borzęcin liderem rankingu zamożności gmin w subregionie tarnowskim

logoNa najwyższym miejscu w subregionie tarnowskim (powiaty: brzeski, dąbrowski i tarnowski) oraz piątym w kategorii gmin wiejskich w Małopolsce została sklasyfikowana gmina Borzęcin w Rankingu Zamożności Samorządów za rok 2013, opublikowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota. Borzęcin z dochodem na mieszkańca w wysokości 2941,92 złotych wyprzedził nie tylko gminy wiejskie, ale również małe miasta i miasta powiatowe subregionu: Brzesko i Dąbrowę Tarnowską. Na drugim miejscu rankingu sklasyfikowano Czchów (2852 złote), a na trzecim Szczurową (2627,12 złotych). Tuż za podium uplasowały się Ryglice (2455 złotych). Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno z najstabilniejszych zestawień „Wspólnoty”. Prowadzony jest nieprzerwanie od 10 lat.

borzęcin– Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Tradycyjnie pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje te mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak skok chwilowy (incydentalny) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu: zamożność – wyjaśnia metodologię rankingu, profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego Paweł Swianiewicz. – Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – dodaje profesor.

W bieżącej edycji Rankingu Najbogatszych Samorządów Gmina Borzęcin zajęła 180 miejsce w Polsce na 1571 notowanych gmin wiejskich. Warto podkreślić, że w pierwszej edycji Rankingu, w roku 2004 notowana była na 1119 miejscu w kraju, a w roku poprzednim na miejscu 430.

Poniżej publikujemy tabelę obrazującą miejsca zajmowane przez gminy subregionu tarnowskiego w rankingu na przestrzeni lat, począwszy od 2004 roku.

Bogactwo_gminy_wiejskie_2013

Bogactwo_gminy_wiejskie_2013-2_copy_copy

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast