Don't Miss
Home » Wiadomości » Gmina Borzęcin Partnerem Organizacyjnym II Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE

Gmina Borzęcin Partnerem Organizacyjnym II Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE

W dniu 23 stycznia br. w Gmachu Sejmu RP odbyła się oficjalna prezentacja II Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE i EKOSUCHA BESKIDZKA połączone z podpisaniem Aktu Organizacji Forum. Gmina Borzęcin, Miasto Zakopane i Sucha Beskidzka są Partnerami Organizacyjnym przedsięwzięcia. Jednym z punktów programu jest planowana na dzień 5 czerwca br. EKOPARADA, podczas której zaprezentują się finaliści organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego „Ekoszkoła, Ekoprzedszkole 2018” oraz uczniowie małopolskich i zakopiańskich szkół. Przewiduje się, że w sesjach panelowych Forum, które odbędzie się w tym roku w dniach 2-9 czerwca br. w Zakopanem i Suchej Beskidzkiej weźmie udział 3500 uczestników z kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a we wszystkich aktywnych formach uczestnictwa około 10 tysięcy osób.

Pierwsza edycja forum, która odbyła się w dniach 26-28 czerwca 2017 roku potwierdziła słuszność idei, dzięki której udało się zainteresować i przybliżyć Polakom problemy energetyki, ekologii, środowiska i zrównoważonego rozwoju poprzez cykl wielodziedzinowych wydarzeń. W trakcie trwania I Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE uczestnicy mogli wziąć udział w panelach merytorycznych, gdzie uznane autorytety starały się poruszyć interesujące zagadnienia z zakresu niskiej emisji, monitoringu i kontrolingu środowiska, e-mobilności oraz ekobudownictwa. Zainteresowani mogli skorzystać z dedykowanej całym rodzinom oferty EKOMIASTECZKA i w sposób bardzo przystępny zasięgnąć wiedzy o przyrodzie i środowisku, czy spróbować jazdy samochodem elektrycznym. Żądni technologicznych nowinek korzystali z oferty EKOSTREFY INNOWACJI, a w EKOSTREFIE KULTURY można było posłuchać muzyki regionalnej i dowiedzieć się wielu ciekawych faktów związanych z tradycją Skalnego Podhala. Goście specjalni opowiedzieli o polskiej drodze na szczyty Himalajów, a zainteresowani  spróbowali swoich sił w starciu z przyrodą i własnym zmęczeniem uczestnicząc w Biegu Gazdów na Nosal. We wszystkich wydarzeniach I Forum wzięło udział ponad 4.000 osób – mówi Krzysztof Masiuk, Prezes Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, pomysłodawca i organizator główny forum.

II Międzynarodowe Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE I EKOSUCHA BESKIDZKA jest również zaplanowane wielodziedzinowo. Forum rozpocznie EKOFESTIWAL BIEGOWY. Sportowcy będą mogli spróbować ponownie swoich sił w Biegu Gazdów na Nosal oraz Góralskiej Krwawicy. Dzięki wsparciu merytorycznemu ze strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowoczesnym monitoringiem środowiska i porównać go z systemami stosowanymi przez inne europejskie agencje środowiskowe. Uczestnicy Forum dyskutować będą o perspektywach rozwoju e-mobilności w Polsce i Unii Europejskiej oraz innych nowinkach technologicznych. Będzie można porównać i przeanalizować ekonomiczne i środowiskowe atuty zastosowanych w Polsce rozwiązań. Dzięki jednemu z partnerów, którym jest BMW, zapoznamy się z pierwszym seryjnie produkowanym autem elektrycznym BMW i3. Uczestnicy forum podejmą dyskusję o budowie domów pasywnych i ekobudownictwie w praktyce. Tak jak w roku ubiegłym zainteresowane rodziny z dziećmi oraz uczestnicy wydarzenia będą mogli odwiedzić EKOWYSTAWĘ i zapoznać się z nowoczesnymi kotłami klasy VI, panelami solarnymi i fotowoltaicznymi, nowoczesnymi materiałami do ekobudownictwa oraz samochodami elektrycznymi. W dniu 5 czerwca br., w Światowym Dniu Ochrony Środowiska finaliści Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego „Ekoszkoła, Ekoprzedszkole” oraz młodzież zakopiańskich i małopolskich szkół wezmą udział w EKOPARADZIE.

Udział gminy Borzęcin, jako partnera organizacyjnego w tak prestiżowym wydarzeniu jakim jest II. Międzynarodowe Forum Energetyka i Środowisko jest dla nas, jak również organizatorów i uczestników Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego „Ekoszkoła, Ekoprzedszkole” dużym wyróżnieniem. Sam konkurs, który zrodził się w głowie Cecylii Czaja, nauczyciela, a później dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym ewoluował od konkursu szkolnego, poprzez gminny, regionalny, by po latach stać projektem wojewódzkim, w którym bierze udział kilkadziesiąt szkół i przedszkoli – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. – Poznawanie otaczającego świata przez pryzmat przyrody, wpajanie prośrodowiskowych nawyków, poczucia troski o stan środowiska naturalnego i przyszłość kolejnych pokoleń stanowi doskonały element edukacyjny najmłodszych mieszkańców Małopolski i bezcenny kapitał.

W trakcie II Międzynarodowego Forum „Energetyka i Środowisko” nie zabraknie również akcentów kulturalnych. W EKOSTREFIE KULTURY zaprezentują się młode zespoły z Podhala i Małopolski. Ciekawi sukcesu i dróg do realizacji własnej kariery będą mogli w EKOSTREFIE OSOBOWOŚCI porozmawiać m.in. z dwukrotnym mistrzem olimpijskim Arkadiuszem Skrzypaszkiem, czy kierownikiem naszej wyprawy na K2 Krzysztofem Wielickim. Forum zakończy Bieg o Koronę Gór Kaspra Castiglione w Suchej Beskidzkiej.        

(rb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast