Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Gmina Borzęcin świadczy bezpłatnie usługi telekomunikacyjne

Gmina Borzęcin świadczy bezpłatnie usługi telekomunikacyjne

Bezpłatny internet dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców, stał się w gminie Borzęcin faktem. 26 października br., Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie prowadzenia przez gminę Borzęcin działalności w zakresie telekomunikacji, polegającej na świadczeniu, z wykorzystaniem posiadanej infrastruktury telekomunikacyjnej i sieci telekomunikacyjnych, bezpłatnych usług na rzecz użytkowników końcowych. Tym samym każdy mieszkaniec, znajdujący się w zasięgu publicznych punktów dostępu do internetu, a więc sieci radiowej może z bezpłatnego internetu korzystać. Wystarczy zakupić i odpowiednią antenę oraz zgłosić się w Urzędzie Gminy w Borzęcinie u koordynatora projektu, Rafała Bakalarza celem dokonania stosownej konfiguracji.

W celu skorzystania z bezpłatnego internetu należ zakupić antenę NanoStation M5, NanoStation Loco M5, airGridM M5 mid-gain, airGridM M5 hi-gain. Dobór konkretnego typu anteny uzależniony jest od odległości użytkownika od nadajnika – mówi Rafał Bakalarz, informatyk w Urzędzie Gminy w Borzęcinie. – Do 2km stosujemy anteny z serii NanoStatnion, powyżej tej odległości zaleca się zastosowanie anteny airGrid. Po zakupie anteny należy zgłosić się z nią w Urzędzie Gminy w Borzęcinie w celu aktualizacji systemu oraz wgrania stosownego pliku konfiguracyjnego. Oczywiście istnieje możliwość podpięcia się do internetu z innych urządzeń, ale w tym wypadku całość konfiguracji należy przeprowadzić samodzielnie.

Warto wspomnieć, że to właśnie w gminie Borzęcin zainstalowany został w 2001 roku, pierwszy w powiecie brzeskim hotspot. Przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu, samorząd w latach 2011-2012 wybudował opartą na 11 masztach sieć internetu radiowego.

Stało się to możliwe dzięki blisko dwumilionowemu dofinansowaniu jakie pozyskaliśmy z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 8.3. Przy udziale tych środków wybudowaliśmy niezbędną infrastrukturę oraz zakupiliśmy 161 zestawów komputerowych, z czego 150 przekazano nieodpłatnie osobom indywidualnym, zagrożonym wykluczeniem cyfrowym wraz z bezpłatnym dostępem do internetu – wyjaśnia wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak.

Jak zapowiada włodarz gminy, projekt “Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu dla Mieszkańców Gminy Borzęcin” będzie kontynuowany. Gmina złożyła do instytucji wdrażającej kolejny wniosek, w ramach którego planuje budowę trzech dodatkowych masztów internetu radiowego oraz zakup 130 zestawów komputerowych, z których 100 trafi nieodpłatnie do beneficjentów indywidualnych.

Kurier Borzęcki

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast