Don't Miss
Home » Wiadomości » Gmina Dębno: Drzewa pod nadzorem

Gmina Dębno: Drzewa pod nadzorem

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOkoło 30 tys. zł kosztowała konserwacja zadrzewienia wzdłuż drogi gminnej w Dębnie na odcinku od cmentarza do kościoła. Efekty wykonanych prac mają nie tylko estetyczny charakter, ale pozwolą też uniknąć zagrożenia związanego z usychaniem drzew i łamaniem się ich konarów.

Rutynowe prace pielęgnacyjne wymagały zgody konserwatora zabytków. Drzewostan znajdujący się przy tej trasie wspólnie z kościołem i cmentarzem stanowi integralną całość o walorach zabytkowych. W sumie znajduje się tam 105 drzew, wśród których dominują lipy. Niektóre z nich mają około 200 lat, młodsze drzewa liczą sobie 30-60 lat.

Prace wykonała specjalistyczna firma z Tarnowa wyłoniona w postępowaniu ofertowym. Po inwentaryzacji drzewostanu i ocenie jego stanu dokonano niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych polegającym np. na usuwaniu uschniętych części drzew. Sześć drzew było w na tyle złym stanie, że konieczne okazało się ich usunięcie. Cztery z nich zagrażały bezpieczeństwo mogąc runąć na jezdnię, a dwa całkowicie uschły.

Zakres wykonanych prac zatwierdził konserwator zabytków.

ug

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast