Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Gmina Dębno: Drzewa pod nadzorem

Gmina Dębno: Drzewa pod nadzorem

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOkoło 30 tys. zł kosztowała konserwacja zadrzewienia wzdłuż drogi gminnej w Dębnie na odcinku od cmentarza do kościoła. Efekty wykonanych prac mają nie tylko estetyczny charakter, ale pozwolą też uniknąć zagrożenia związanego z usychaniem drzew i łamaniem się ich konarów.

Rutynowe prace pielęgnacyjne wymagały zgody konserwatora zabytków. Drzewostan znajdujący się przy tej trasie wspólnie z kościołem i cmentarzem stanowi integralną całość o walorach zabytkowych. W sumie znajduje się tam 105 drzew, wśród których dominują lipy. Niektóre z nich mają około 200 lat, młodsze drzewa liczą sobie 30-60 lat.

Prace wykonała specjalistyczna firma z Tarnowa wyłoniona w postępowaniu ofertowym. Po inwentaryzacji drzewostanu i ocenie jego stanu dokonano niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych polegającym np. na usuwaniu uschniętych części drzew. Sześć drzew było w na tyle złym stanie, że konieczne okazało się ich usunięcie. Cztery z nich zagrażały bezpieczeństwo mogąc runąć na jezdnię, a dwa całkowicie uschły.

Zakres wykonanych prac zatwierdził konserwator zabytków.

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast