Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Gmina Dębno. I Gminny Turniej Rowerowy

Gmina Dębno. I Gminny Turniej Rowerowy

_DSC7554Wójt Gminy Dębno, Wiesław Kozłowski, Komendant Powiatowy Policji w Brzesku, Roman Gurgul oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Zbigniew Baruś byli honorowymi patronami I Gminnego Turnieju Rowerowego. Wzięli w nim udział uczniowie klas piątych ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Dębno. Główną ideą konkursu było zapoznawanie dzieci z zasadami bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Turniej został sfinansowany przez powiat brzeski oraz gminę Dębno.

-Spora grupa dzieci ze szkół podstawowych dojeżdża do szkoły rowerami, nauka zasad poruszania się po drogach jest konieczna ze względu na ich bezpieczeństwo. Stąd pomysł na organizację turnieju – wyjaśnia Wójt Gminy Dębno, Wiesław Kozłowski. – W czasie turnieju, uczestnicy zdobyli wiedzę praktyczną i teoretyczną.

Aby zakwalifikować się do turnieju uczniowie napisali test wiedzy z przepisów ruchu drogowego, który składał się z 25 pytań z zakresu pierwszej pomocy, znajomości znaków drogowych i zasad poruszania się rowerzysty na drodze. Test został opracowany przez Komendę Powiatową Policji w Brzesku.  Z każdej szkoły wyłoniono trzech uczniów, którzy przeszli do etapu gminnego. W przypadku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Dębna aż trzech uczniów napisało test na tym samym poziomie i uzyskało identyczną liczbę punktów, dlatego komisja postanowiła zrobić wyjątek i zakwalifikować do finału czterech uczniów z tej placówki.

W drugim etapie komisja oceniała ogólną umiejętność jazdy na rowerze i umiejętność pokonywania przeszkód.  Każdy uczeń miał do pokonywania tor sprawnościowy składający się z dziewięciu przeszkód – uczestnicy przejeżdżali po równoważni, przewozili przedmioty, pokonywali korytarz z desek, wykonywali slalom, pokonywali pochylnię oraz zatrzymali się w miejscu. Karne punkty dostawali za potrącenie, najechanie, przesunięcie przeszkody, a także każdorazowe podparcie między przeszkodami. Komendant powiatowy policji, Roman Gurgul podkreśla, że test był trudny i wymagał od piątoklasistów sporych umiejętności.

Uczniów oceniała komisja w składzie: Zbigniew Baruś – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku – Przewodniczący, Roman Gurgul – Komendant  Powiatowy Policji w Brzesku, Izabela Nadolnik – Prezes Stowarzyszenia „Dębińskie Pasje” – współorganizator turnieju,  Justyna Wójtowicz-Woda – Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych i Obywatelskich, sekretarzem jury była Magdalena Zychowicz-Gurgul –Kierownik Referatu Funduszy, Promocji i Monitorowania Strategii.

-Popularność konkursu oraz to, że w czasie jego trwania dzieci zdobyły cenną wiedzę sprawia, że zostanie on na stałe włączony do kalendarza gminnych imprez – dodaje wójt Wiesław Kozłowski.

Nagrody dla zwycięzców ufundował wójt Wiesław Kozłowski. Zdobywca I miejsca – Jakub Wardzała z ZS w Porąbce Uszewskiej otrzymał rower, na II miejscu uplasował się Patryk Kuras z PSP w Łoniowej i w nagrodę dostał kask, zaś IIII miejsce przypadło w udziale Roksanie Wardzała (ZS w Porąbce Uszewskiej), która odebrała plecak. Komisja postanowiła przyznać wyróżnienie Aleksandrze Kubali z ZSP w Dębnie. Dodatkowo od Firmy Handlowo-Usługowej „Spiżarnia smaków” Oddział Zajazd Porąbka w Porąbce Uszewskiej zwycięzcy otrzymali kupony na pizze. Pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni książkami, ufundowanymi przez Wójta Gminy Dębno. Poczęstunek dla uczestników konkursu przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łoniowej.

ug

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast