Don't Miss
Home » Wiadomości » Gmina Dębno – jesteśmy ogólnopolskim liderem

Gmina Dębno – jesteśmy ogólnopolskim liderem

Gmina Dębno należy do liderów województwa pod względem zaangażowania w budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Zastosowane tu rozwiązanie oparte na partnerstwie publiczno-prywatnym uznawane jest za jedno z najlepszych w Polsce.

Mechanizm wypracowany w gminie prezentowano podczas zorganizowanej w tym miesiącu we Wrocławiu ogólnopolskiej konferencji poświęconej wykorzystaniu przydomowych oczyszczalni ścieków będących jednym ze sposobów rozwiązywania problemów związanych z gospodarką wodno-ściekową. Spośród około 140 istniejących obecnie w województwie małopolskim przydomowych oczyszczalni ścieków blisko 40 znajduje się na terenie Gminy Dębno. Zdecydowana większość z nich powstawała w oparciu o współpracę właścicieli oczyszczalni z samorządem Gminy Dębno.

Do dyspozycji inwestorów prywatnych, którzy z różnych względów nie mają szans na podłączenie swoich domów do sieci kanalizacyjnej, jest nieodpłatny, certyfikowany gotowy projekt (na wolnym rynku trzeba za niego zapłacić od 100 do 1500 zł) oraz profesjonalna obsługa techniczna. Mieszkańcy ponoszą natomiast koszt związany z zakupem niezbędnych materiałów oraz budową oczyszczalni. Nikt nie kupuje kota w worku. – Zanim ktokolwiek zdecyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania może naocznie podczas specjalnej prezentacji przekonać się jak działa oczyszczalnia – podkreśla Dominik Zych z Urzędu Gminy w Dębnie. W razie zainteresowania gmina nieodpłatnie oddaje mu do dyspozycji projekt, do którego prawa zakupiła. Zapewnia także nadzór techniczny przy budowie oczyszczalni. Wykonawcę inwestorzy wybierają już samodzielnie.

Podczas prezentacji we Wrocławiu zastosowane rozwiązanie zbierało bardzo dobre recenzje. Jednym z jego ważnych atutów było zaangażowanie obu stron. – Właściciel oczyszczalni angażując od razu swoje pieniądze w je budowę jest z definicji zainteresowany, by o nią dbać – podkreślano. W przypadku rozwiązań stosowanych na Podlasiu, gdzie powstało jak dotąd najwięcej oczyszczalni przydomowych w Polsce, głównym czynnikiem decydującym o popularności tego sposobu rozwiązywania problemów związanych z gospodarka wodno-ściekową są niskie koszty. Ich obniżenie przy wykorzystaniu pieniędzy z zewnątrz to równocześnie jednak mankament tego rozwiązania, ponieważ nie angażujący się finansowo mieszkańcy nie zawsze należycie dbają o oczyszczalnię. Dodatkowo tego typu rozwiązania wymagające pośrednictwa finansowego z reguły podnosi ogólne koszty inwestycji.

ug

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast