Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Gmina Dębno w rankingu przejrzystości urzędów gmin

Gmina Dębno w rankingu przejrzystości urzędów gmin

Na 14 miejscu w “Rankingu przejrzystości urzędów gmin województwa małopolskiego” znalazła się Gmina Dębno. Podstawą jego opracowania był sposób załatwiania przez gminy wniosków w sprawie udzielenia zainteresowanym osobom dostępu do informacji publicznej.

Zestawienie przygotowane przez Fundację Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka w ramach projektu “Przyjazny urząd”  oparte jest na praktycznych doświadczeniach w kontaktach z gminami. Do urzędów wysłano zapytania drogą mailową i pocztą, a także zasięgano informacji telefonicznie. Zgromadzono ponadto informacje o regulacjach wewnętrznych dostępu do informacji publicznej na wniosek mieszkańca i przeanalizowano gminne Biuletyny Informacji Publicznej. W zależności od sposobu załatwienia wniosku (odpowiedź pełna, niepełna lub jej brak) przyznawano odpowiednią punktację.

W sumie do uzyskania było maksymalnie 40 punktów. Spośród 182 gmin województwa małopolskiego zajmująca pierwsze miejsce w rankingu gmina Andrychów uzyskała 27 punktów. Gmina Dębno, która w rankingu uplasowała się na 14 miejscu otrzymała 24 punkty. W powiecie brzeskim wysoko uplasowało się także Brzesko, które z 25 punktami zajęło ex aequo 7 miejsce.

Samorządowe władze Gminy Dębno nie kryją satysfakcji z takiej pozycji w rankingu. – To dowód na to, że pracownicy urzędu nie tylko znają przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, ale także umieją je stosować i dobrze rozumieją służebną rolę urzędu wobec mieszkańców – podkreśla Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno, który jako jeden z nielicznych wójtów jest dostępny dla mieszkańców także pod bezpośrednim numerem telefonu.

Raport z monitoringu dostępu do informacji publicznej w małopolskich urzędach gmin 2012.

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast