Don't Miss
Home » Wiadomości » Harcerska pomoc braterska

Harcerska pomoc braterska

W dniach od 20 marca do 10 kwietnia harcerze z brzeskiego Hufica ZHP im. Mikołaja Kopernika już po raz dziesiąty przeprowadzą akcję zbiórki pieniężnej z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Pierwszy raz zbiórka taka została zorganizowana w 2008 roku i przez pierwsze 3 lata jej głównymi beneficjentami były „brzeskie pięcioraczki”.

Zrzeszeni w brzeskich strukturach Związku Harcerstwa Polskiego zuchy i harcerze przez te wszystkie lata zebrali łącznie sto jedenaście tysięcy i sto dwadzieścia złotych. To bardzo dużo, jeżeli przyjąć, że całe przedsięwzięcie jest przeprowadzane bez wielkiej akcji promocyjnej. Środki uzyskane dzięki hojności mieszkańców, dzielone są w ten sposób, że 60 % harcerze oddają dla najbardziej potrzebujących chorych dzieci z naszego terenu. Do tej pory na ten cel zostało przekazane sześćdziesiąt dwa tysiące osiemdziesiąt złotych. Tą kwotą wspartych zostało kilkadziesiąt chorych dzieci z powiatu brzeskiego. Same tylko „Pięcioraczki” w ciągu ostatnich 9-ciu lat otrzymały wsparcie finansowe rzędu dwadzieścia sześć tysięcy pięćset pięćdziesiąt pięć złotych, co niewątpliwie jest kwotą godną uwagi.

Pozostałe 40% zebranej kwoty tradycyjnie jest przeznaczane na działalność wychowawczą i programową, która jest prowadzona z ponad czterystoma zuchami i harcerzami działającymi w brzeskim Hufcu, a więc też jest bardzo pożytecznie wydatkowana.  Dzięki zebranym środkom Hufiec z roku na rok może organizować wiele ciekawych przedsięwzięć, fundować atrakcyjne nagrody w konkursach, czy dofinansowywać wakacyjne biwaki swoim członkom.

Przez trzy tygodnie, między 20 marca a 10 kwietnia na ulicach, placach, przy sklepach itp. w naszych miejscowościach z terenu powiatu brzeskiego w gminach Czchów, Szczurowa, Brzesko oraz w Radłowie, z którego druhowie też należą do brzeskiego hufca, pojawią się patrole harcerskie, które po raz 10-ty kwestować będą do puszek.

W tym roku oprócz „Pięcioraczków” szare ludziki wspierać będą jeszcze dziewięcior innych chorych lub wymagających rehabilitacji dzieci, od rocznej Ani z Gminy Czchów po 21-teniego Piotra z Gminy Szczurowa.  Wszystkie potrzebujące pomocy osoby zostały wybrane przez druhów z działających na danym terenie drużyn.


IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast