Nie przegap
Strona główna » Religia » Inauguracja V Synodu Diecezji Tarnowskiej / video

Inauguracja V Synodu Diecezji Tarnowskiej / video

Papież Franciszek udzielił apostolskiego błogosławieństwa biskupowi tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi, jego współpracownikom, członkom V Synodu i uczestnikom inauguracji. Ojciec Święty poinformowany o rozpoczęciu synodu przesłał też dla Kościoła tarnowskiego serdeczne pozdrowienie, wyrazy duchowej łączności i dar modlitwy. W inauguracji V Synodu Diecezji Tarnowskiej uczestniczyło kilka tysięcy osób.

– „Trzydzieści lat, jakie minęły od poprzedniego Synodu diecezjalnego rodzą zapewne potrzebę oceny, refleksji, retrospektywnego spojrzenia na dotychczasowe kierunki pracy duszpasterskiej, na prowadzone dzieła i efektywność podejmowanych działań. Rodzą również potrzebę spojrzenia w przyszłość, by wskazać nowe drogi apostolskiej misji Kościoła lokalnego, w kontekście dynamicznie zmieniającej się współczesnej sytuacji społecznej, kulturowej i religijnej” – czytamy w liście z Watykanu.

 

Ojciec Święty wyraził nadzieję, że „oczekiwana odnowa pogłębi więzy jedności między Pasterzem Diecezji a kapłanami i wiernymi, umocni rodziny, uaktywni życie parafii i upowszechni dzieło ewangelizacji. Niech utwierdzi wszystkich w duchu wiary, obudzi pragnienie dążenia do świętości i ożywi świadomość przynależności do Kościoła powszechnego oraz łączności z Następcą Świętego Piotra” – napisał abp Angelo Becciu z Sekretariatu Stanu.

Podczas inauguracji duchowni i świeccy przeszli w uroczystej procesji z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej do bazyliki katedralnej w Tarnowie. Podczas pierwszej sesji plenarnej członkowie synodu złożyli uroczystą przysięgę.

Mszy św. w katedrze przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Koncelebrowali ją biskup tarnowski Andrzej Jeż, arcybiskup Henryk Nowacki, biskup kielecki Jan Piotrowski, biskupi Jan Szkodoń i Jan Zając z Krakowa, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, bp Edward Frankowski z Sandomierza, bp Piotr Greger z Bielska-Białej, bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz – Przewodniczącego Komisji Przygotowawczej V Synodu, biskup senior Władysław Bobowski i liczne grono kapłanów i osób konsekrowanych. W uroczystości uczestniczył ks. Dariusz Bojczyk– przedstawiciel Prawosławnego Arcybiskupa Paisjusza – Ordynariusza Przemysko-Gorlickiego.

W homilii nawiązując do hasła synodu „ Kościół na wzór Chrystusa” abp Jędraszewski podkreślił, że Chrystus wzywa Kościół do otwarcia się na cały świat.

Mówiąc o tym, że zanika dziś pojęcie obiektywnej prawdy, arcybiskup podkreślił, że „przedrzeć się z prawdą Ewangelii, ukazać tę prawdę, którą jest Chrystus w epoce post- prawdy – to niełatwe, wielkie, wręcz konieczne zadanie jakie staje przez Kościołem tarnowskim w ramach V Synodu” – powiedział.

Arcybiskup Marek Jędraszewski życzył Kościołowi tarnowskiemu, aby „dzięki refleksji synodalnej odzyskał i pogłębił w sobie radość, że jest z Chrystusem, że głosi Go światu, że może nieustannie powstawać i do Niego się zbliżać, odkrywać, że Pan czeka. Życzmy Księdzu Biskupowi i o to się modlimy, by Pan błogosławił Twoim świętym zamierzeniom” – dodał metropolita krakowski.

 

„Wkraczając na drogę V Synodu Diecezji Tarnowskiej chcemy otworzyć nasz diecezjalny dom na powiew Ducha Świętego”– powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż.

„Chociaż nasza diecezja ma piękne i bogate oblicze duchowe ukształtowane wiarą i świadectwem życia pokoleń naszych przodków, osób duchownych i wiernych świeckich, to jednak mamy także świadomość konieczności ustawicznej odnowy” – dodał biskup.

Przewodniczący Komisji Przygotowawczej bp Leszek Leszkiewicz zachęcał, aby wszyscy, którzy tworzą Kościół tarnowski a zwłaszcza wezwani na synod, umieli słuchać Słowa Bożego i pozwolili, by to Słowo ich przemieniało i dodawało odwagi.

„Potężne wezwanie do nas wszystkich, by w czasie synodu i później każdy z nas zadbał o to, by jego serce było wolne od grzechu, czyli zanurzone całkowicie w łasce Pana. Słuchać Bożego Słowa to mieć w szacunku Pismo Święte i nie rozstawiać się z nim, kiedy będą obrady, kiedy będziemy dyskutowali, szukali tego co dobre dla Kościoła tarnowskiego – powiedział.

Synod diecezjalny pod hasłem „Kościół na wzór Chrystusa” ma trwać trzy lata.

Będzie on okresem dyskusji, podejmowania nowych propozycji. Pierwszy rok będzie poświęcony rodzinie w całościowym jej ujęciu, później będą to tematy związane z życiem i funkcjonowaniem wspólnoty parafialnej, a następnie szeroko rozumiana ewangelizacja.

Przygotowania do synodu trwały ponad rok. Zagadnienia do dyskusji i postulaty przesyłali m.in. diecezjanie. Dotyczyły one m.in. sytuacji i duszpasterstwa rodzin, młodzieży, a także funkcjonowania parafii i sprawowania liturgii oraz katechizacji w szkołach. Diecezjanie cały czas mogą przesyłać swoje postulaty, kontaktując się z sekretariatem synodu, który znajduje się w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Harmonogram prac poszczególnych dwunastu Komisji Synodalnych będzie ustalony w przyszłym miesiącu. Cyklicznie będą się też spotykać Parafialne Zespoły Synodalne, aby wspólnie szukać najlepszych rozwiązań dla Kościoła, wspólnot parafialnych i rodzin. Będą także wspólnie modlić się i zgłaszać swoje propozycje Biskupowi Diecezjalnemu.

Galerie zdjęć :

Aktualne informacje dotyczące V Synodu Diecezji Tarnowskiej na stronie https://synodtarnow.pl/.

Zapis transmisji online z inauguracji V Synodu Diecezji Tarnowskiej

Video Andrzej Gruca

Foto / TGN Foto GOŚĆ

IB / synodtarnow.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast