Home » Kultura » Indyjska kultura w Dębnie / zdjęcia

Indyjska kultura w Dębnie / zdjęcia

DSC_2833Ponad 200 osób uczestniczyło w kolejnym spotkaniu z cyklu „Spotkań przy Napojach” odbywającym  się w zamku w Dębnie 13 października br. Było to już trzecie spotkanie w ramach projektu RODZIME KRAJOBRAZY, EGZOTYCZNE PEJZAŻE, realizowanego przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Brzesku i Gminy Dębno.
Ideą tegorocznego projektu jest przybliżanie innych kultur w zderzeniu z rodzimą twórczością. Podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie przybliżaliśmy dość odległą i egzotyczną kulturę Indii. Gościem specjalnym tego wieczoru był pochodzący z Indii Shivakumar Shekar, który przez ponad 20 lat pracował jako przewodnik dla obcokrajowców  m. in. w Centrum Archeologicznym w Hampi, indyjskim mieście założonym w 1336 r., a którego ruiny dawnych świątyń zostały w 1986 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.  Shekar pracował także jako przewodnik w Karnataca. Jest autorem kilku publikacji, skryptów dla studentów Uniwersytetu w Bangalore z zakresu zarządzania w turystyce. Posiada certyfikat znajomości indyjskiego dziedzictwa kulturowego wydany  przez UNESCO, Ministerstwo Turystyki oraz Departament Turystyki w Karnatace. Obecnie mieszka w Polsce, w Brzesku. Podczas prawie godzinnej prezentacji przybliżał nam bogate dziedzictwo kulturowe Indii (historię i geografię, religie, filozofię, kulturę, kuchnię….). Mimo iż w Polsce mieszka dopiero od 1,5 roku, już świetnie radzi sobie z zawiłościami języka polskiego. Jego wypowiedzi były wielokrotnie nagradzane oklaskami.
Kolejnym gościem tego jesiennego wieczoru była Magdalena Niernsee – absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom na Wydziale Grafiki), która ukończyła również prestiżową Wyższą Szkołę Tańca Kathak, Kathak Kendra w New Delhi. Jest jedną z trzech fundatorek Fundacji ArtIndialog promującej artystów indyjskich w Polsce i otwierającej drogę do dialogu międzykulturowego. Posiada wieloletnią praktykę pedagogiczną i sceniczną, prowadzi warsztaty i lekcje w zakresie tańca indyjskiego, którego bogate walory  w sposób profesjonalny zaprezentowała podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie. Tańcom towarzyszył pokaz slajdów.  Na koniec pod Jej czujnym i fachowym okiem odbył się krótki kurs nauki tańca indyjskiego, w którym najpilniejszymi uczniami okazali się najmłodsi uczestnicy – spora grupka dzieci, które wdzięcznie i z gracją naśladowały swoją nauczycielkę. .

Ostatnim punktem spotkania było otwarcie wystawy fotograficznej „Mera Bharat”, której autorką jest Małgorzata Duśko-Shekar – plastyk, konserwator zabytków, artysta fotograf. Jest też założycielką  Bocheńskiego Towarzystwa Fotograficznego, jako fotoreporter współpracowała z tygodnikiem Temi. Fotografuje i wystawia swoje prace od 2003 roku. Tematem przewodnim Jej prac jest człowiek, bo jak mówi Autorka, w każdym jest coś co popycha do działania, coś głębszego, coś co można na chwilę skraść i utrwalić na papierze fotograficznym. Dużo podróżuje, poznaje różne kraje, ich obyczaje, kulturę… Jej wrażenia z podróży do Indii  uchwycone  w kadrze aparatu fotograficznego,  możemy oglądać na wystawie „Mera Bharat  – osobisty obraz Indii w obiektywie” do 17 listopada br. w Muzeum Zamek w Dębnie.  Dopełnieniem indyjskich klimatów podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie była filiżanka aromatycznej herbaty indyjskiej – caj masala.

ug / IB

Foto. Bogusław Hajduk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast