Nie przegap
Strona główna » Kultura » Integracyjny Piknik Wojskowy w Mokrzyskach / 18 lipca

Integracyjny Piknik Wojskowy w Mokrzyskach / 18 lipca

czolgJuż w najbliższą sobotę 18 lipca na obiektach GOSiR w Mokrzyskach ponownie zagoszczą żołnierze z 1 Batalion Czołgów im. płk. Józefa Koczwary z Żurawicy. Około godz. 11.30 rozpocznie się Integracyjny Piknik Wojskowy organizowany przez 1 Batalion Czołgów oraz społeczność wsi Mokrzyska.

Wg prognoz – pogoda w tym dniu ma być bardzo słoneczna – a więc warto skorzystać z zaproszenia i wybrać się na piknik. Główną atrakcją będzie prezentacja sprzętu wojskowego i Narodowych Sił Rezerwowych. Największym powodzeniem, będzie z pewnością cieszył się znajdujący się na wyposażeniu batalionu czołg T-72. Od momentu uzawodowienia armii oraz likwidacji większości jednostek wojskowych – tego typu imprezy to jedyna okazja na kontakt z wojskiem i bronią.

W programie m.in. zabawa taneczna oraz przelot paralotni. Nie zabraknie także typowych atrakcji piknikowych jak stoiska gastronomiczne, dmuchane zjeżdżalnie, itp.

Warto również wspomnieć o bardzo cennej inicjatywie – ramach Pikniku Wojskowego w budynku GOSiR-u, organizowany będzie Dzień Dawcy Fundacji DKMS pod hasłem ,,Wspólnie przeciw białaczce „. W godzinach od 12 do 17 będzie możliwość rejestracji potencjalnych dawców.

==

Wiele osób zadawało sobie pytanie – za czyją przyczyną żołnierze z 1 Batalionu czołgów regularnie goszczą w Mokrzyskach? W tym miejscu warto przybliżyć historię płk Józefa Koczwary – patrona 1 batalionowi czołgów z Żurawicy. Od 2011 partnerskie kontakty pomiędzy Gminą Brzeską a jednostką w Żurawicy są intensywnie rozwijane.

Płk Józef KOCZWARA – urodził się 16 marca 1889 r. w Mokrzyskach koło Brzeska. W młodości członek organizacji niepodległościowych. Jako żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego brał udział we wszystkich działaniach bojowych legionów.

Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r., wrócił pod polskie sztandary i natychmiast wstąpił do 11 Pułku Ułanów Legionowych. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, podczas której został ciężko ranny. Za męstwo otrzymał Order Virtuti Militari V klasy i Krzyż Walecznych. W 1919r. ukończył Oficerską Szkołę Jazdy w Warszawie, po czym w latach 1919 – 1931 pełnił obowiązki w różnych pododdziałach kawalerii armii II RP. 8 lipca 1931r. Józef Koczwara objął dowództwo 2 Pułku Pancernego (przemianowanego później na 2 Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych) w Żurawicy, którym dowodził do 7 czerwca 1934r. W maju 1936r. został pułkownikiem i dowódcą Broni Pancernych; od 1 maja 1937 r. do wybuchu wojny dowodził 1 Grupą Pancerną.

Wziął czynny udział w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca Broni Pancernych odwodowej Armii „Prusy”. Po rozbiciu Armii „ Prusy” w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego oraz Iłży, płk Koczwara wraz z innymi żołnierzami z rozbitych jednostek, przedostał się na Węgry, gdzie 19 września został internowany w miejscowości Eger. Po ucieczce z internowania w lipcu 1941 roku powrócił do okupowanej Warszawy, gdzie włączył się w nurt pracy konspiracyjnej. Od sierpnia 1941 r. pełnił funkcję inspektora Komendy Głównej ZWZ-AK, a od 2 września 1943 r., po aresztowaniu ppłk Władysława Galicy, został Inspektorem Głównym Wojskowej Służby Ochrony Powstania w Komendzie Głównej AK, pod pseudonimem „Zbigniew”. Po upadku Powstania Warszawskiego dostał się do niewoli niemieckiej, przebywając kolejno w obozie Lamsdorf (Łambinowice), a od października 1944 r. w Oflagu Waldenberg II (Dobiegniew), z którego został zwolniony w styczniu 1945 r.

W 1958 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 6 lutego 1978 r., pochowany został na cmentarzu w Szczepanowie.
20 czerwca 2011 Minister Obrony Narodowej nadał imię płk. Józefa Koczwary 1 batalionowi czołgów z Żurawicy. Natomiast 24 września 2011 w Mokrzyskach odbyła się ceremonia nadania imienia.

IB / wikipedia

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast