Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Interaktywna lekcja obywatelskiej odpowiedzialności

Interaktywna lekcja obywatelskiej odpowiedzialności

rada-powiatu-ii_800x600W Sali obrad Rady Powiatu odbyły się dwa spotkania zorganizowane dla uczniów trzecich klas gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzesku.

Wykłady prowadził Tomasz Latocha –  V-ce Przewodniczący Rady Powiatu, który już od kilku lat organizuje takie interaktywne spotkania dla gimnazjalistów.

Od zwykłej lekcji różni się tym, że jest właśnie bardzo interaktywne. A więc, po pierwsze, spotkanie obywa się w sali obrad starostwa, a nie w zwykłej sali lekcyjnej w szkole. Następnie, uczniowie dokonują spośród siebie wyboru radnych, którzy mają zaszczyt zasiadać przy okrągłym stole, przy którym podczas obrad na sesji pochylają się nad swoimi dokumentami radni powiatowi.

Oczywiście wybierany jest też przewodniczący, v-ce przewodniczący, starosta, v-ce starosta, sekretarz i inne osoby funkcyjne, które normalnie uczestniczą w sesji. Kiedy już wszyscy są wybrani i usadzeni, następuje szybki i dynamiczny wykład v-ce przewodniczącego Tomasza Latochy na temat powiatu: co to jest powiat, że są powiaty ziemskie i grodzkie, ile gmin wchodzi w skład powiatu brzeskiego, czym ogólnie zajmuje się powiat. Nie zapomina oczywiście o reklamie i promocji szkół prowadzonych przez powiat oraz ich oferty, ponieważ uczestnicy są uczniami trzecich klas gimnazjów, i już za kilka miesięcy będą podejmować decyzje w jakich szkołach kontynuować dalej swoją edukację.

W dalszej części jest czas dla młodych radnych, wybranych na okoliczność tego wykładu. Żeby sobie nie wyobrażali, że bycie radnym to tylko zasiadanie przy okrągłym stole i delikatne snobowanie się, Tomasz Latocha mówi, że w budżecie powiatu jest określona kwota do rozdysponowania i zaprasza żeby radni zgłaszali swoje propozycje które chcieliby sfinansować z tych środków, oczywiście w ramach zadań którymi zajmuje się powiat (o czym było we wcześniejszym wykładzie). Radni zgłaszają: a to kilometr chodnika w Okocimiu, a to kilometr drogi (a najlepiej wszystkie) w Mokrzyskach. Szybko okazuje się, że braknie pieniędzy aby sfinansować te wszystkie bardzo ważne dla mieszkańców inwestycje. No to proszę żeby radni którzy zgłosili te propozycje w jakiś sposób uzasadnili że to właśnie ich propozycja powinna być sfinansowana w pierwszej kolejności i przekonali to tego pozostałych radnych, bo to radni w drodze uchwały dysponują budżetem powiatu. Okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie. Jedni radni walczą bardziej inni mniej przekonująco dla pozostałych. W każdym razie stają wobec sytuacji, kiedy nie da się mieć wszystkiego co by się chciało, i trzeba wybierać.

Trzeba umieć przekonywać innych, umieć współpracować, bo rada to jest miejsce współpracy. Jeżeli wszyscy się tylko kłócą, to nic mądrego nie wymyślą. To uzmysławia młodym ludziom, że radny to bardzo odpowiedzialna funkcja i należy bardzo poważnie się zastanowić kogo się wybiera, oraz że sam udział w wyborach jest sprawą ważną i jest wyrazem obywatelskiej odpowiedzialności za nasze wspólne sprawy.

Kto wie, być może wśród młodych ludzi którzy dzisiaj po raz pierwszy zasiedli przy stole jako radni wybrani na jedną godzinę, są ludzie którzy w przyszłości zdobędą mandat radnego w prawdziwych wyborach i zasiądą na całą czteroletnią kadencję, aby kierować sprawami powiatu?

brzesko.info.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast