Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Jadowniki. 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Jadowniki. 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

DSC_5692_800x534„ O Panie któryś jest na niebie, wyciągnij sprawiedliwą dłoń!

Wołamy z wszystkich stron  do Ciebie, o polski dach i polską broń.”

Punktualnie o godz. 17.00 minutą ciszy przy akompaniamencie syreny pobliskiej OSP i odpalonych racach rozpoczęliśmy kolejne obchody Powstania. Podniesienie flagi państwowej, odśpiewanie hymnu, apel poległych, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem poległych za Ojczyznę to stałe punkty corocznych uroczystości.

„W takim dniu  jak ten w milczeniu chylimy swoje głowy i oddajemy należyty hołd i szacunek Powstańcom, którzy w obronie swojej Ojczyzny stanęli na szaniec podejmując walkę i płacąc wielką cenę za niepodległość Ojczyzny. Wspominamy  patrona naszego skweru rtm. Witolda Pileckiego wielkiego polskiego Bohatera, ochotnika do Auschwitz, również  Powstańca. Przypominamy jadowniczanina  Ojca Nepomucena Jana Świerczka, który zginął w Powstaniu 7 sierpnia 44’.

Pamiętamy jednocześnie o wszystkich Tych, którzy o etos i pamięć o Powstaniu Warszawskim szczególnie się troszczyli i ją pielęgnowali. Otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego,  zmiana stylu obchodów, atmosfera społeczna, państwowy charakter uroczystości  od 2009 r. – to  zasługa  śp. Prezydenta  Lech Kaczyńskiego i prezesa IPN Janusza Kurtyki.”

Chwała i Cześć Ich Pamięci.

Dziękuję za obecność Pocztom Sztandarowym OSP, TMZJ i harcerzom. Uczniom SP nr.1 i SP nr. 2, samorządowcom gminnym i powiatowym, jednostce strzeleckiej 2059 „Strzelec” trębaczowi, werbliście, sympatykom piłkarskim, dzieciom, młodzieży i dorosłym. Członkom Rady Sołeckiej.

Wszystkim  Tym, którzy „nie na kanapie, a w butach”  pod pomnikiem oddali hołd Bohaterom.

Chwała Bohaterom! Powstańcom Warszawy!”

JS

Fot. Maciej Mazur

1 komentarz

  1. Bardzo się cieszę, że ludzie dbają o upamiętnienie tego dnia. Sam stałem pod pomnikiem

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast