Nie przegap
Strona główna » Kultura » Jasełka Polskie w Bielczy

Jasełka Polskie w Bielczy

Narodziny… – to tytuł jasełek bożonarodzeniowych, które zostały w tym roku w sposób szczególny powiązane z historią naszej Ojczyzny. Jest to zarazem zwieńczenie roku jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski, który właśnie dobiega końca, oraz zapowiedź 2017 roku, w którym przeżywać będziemy 300-lecie ukoronowania papieskimi koronami Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski. Historię tę dnia 17 grudnia 2016 r. – podczas wigilii dla seniorów oraz osób samotnych, a także 18 grudnia – grając dla całej społeczności parafialnej i gminnej przedstawili rodzice, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Bielczy, przy współpracy z Publicznym Przedszkolem w Bielczy i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borzęcinie. Trud przygotowania jasełek podjęli nauczyciele: Dyrektor Renata Woda, Małgorzata Kumórek, Magdalena Kawa, Justyna Knap, Barbara Bajda i Krystian Zych.

W akcie pierwszym obserwowaliśmy taniec aniołów. Aniołami prosto z nieba były panie: Beata Pabian, Barbara Bogusz, Renata Florczak, Marzena Solak, Renata Gala, Małgorzata Kumórek i Wiktoria Imiołek. Pragnęli oni godnie przywitać Jezusa na ziemi także pięknym śpiewem kolęd i pastorałek przy akompaniamencie pana Krystiana Zycha. Kolejną odsłoną była scena Bożego Narodzenia, w której główną rolę odegrała Maria Rusin jako Maryja i Karol Baran, który wcielił się w postać św. Józefa.  Nowonarodzonemu Dziecięciu pokłonili się pasterze: Krystian Solak, Wojciech Gacoń, Mikołaj Pabian, Jakub Ziewacz, a świadkiem tego wydarzenia był śpiewający anioł (Klaudia Suder). Scena Chrztu Mieszka I została poprzedzona sceną zaślubin Mieszka z Dobrawą. Akt chrztu był niezwykle ważnym wydarzeniem w naszej historii, dzięki któremu Polska istnieje do dziś. Historię tę przybliżyli nam: Biskup Jordan – Samuel Ziółko, Mieszko I – Szymon Borowiec, Dobrawa – Oliwia Cisak, Dworzanin – Hubert Bogusz, Zakonnik – Dawid Wołek, Dworzanka – Klaudia Suder.

Król Bolesław Chrobry – w tej roli Piotr Mieszkowski, a także św. Wojciech – Bartłomiej Imiołek – pierwszy męczennik, który za wiarę oddaje swe życie, podkreślali znaczenie wiary w Jezusa i bezgraniczne oddanie się Maryi. Pojawili się także wielcy, święci Polacy, dla których wartości religijne miały wpływ na ich życiowe wybory.

W scenie  pokłonu Trzech Króli w Betlejem Polskim, brali udział władcy naszej Ojczyzny, tacy jak: św. Królowa Jadwiga – Sabina Gacoń, Jan Kazimierz – Robert Florczak i król Jan III Sobieski – Marcin Hebda wraz z rycerzem – Dawidem Wołkiem. Szczególnie wymowna była scena uroczystego wniesienia Jasnogórskiego obrazu i umieszczenia go na tronie – miejscu należnym dla każdej Królowej.  To ona w dziejach historii naszego Narodu zawsze nam towarzyszyła: „Na emigracji, na zsyłce, w więzieniach”. Duch wiary w Narodzie,  choć tak ciężko doświadczanym nie został złamany, a wręcz przeciwnie –  hartował się czerpiąc siłę od Matki – Królowej Polski. Przywołani zostali w tym miejscu Jej wierni synowie, kardynał Stefan Wyszyński oraz Jan Paweł II – Wielki Papież. Z ciepłym przyjęciem przez widownię spotkały się polskie dzieci (Wiktoria Bodzioch, Wiktoria Breńska, Wiktoria Gutowicz, Kamilka Kwaśniak, Amelka Latocha, Filip Duda), które przyszły pokłonić się Dzieciątku słowem i tańcem.

Anioł Polski – w tej roli Agnieszka Pabian, podsumował lata trudu i niewoli naszego Narodu, a jednocześnie zapowiedział, że jeśli Polska Bogu zaufa to zwycięży.

Wszystkie sceny łączone były komentarzami historii biblijnej, oraz historii Polski przez narratorów, naszych krakowiaków, a byli nimi Lucjan Kołodziejski i Anna Góra.

Jasełka okazały się nie tylko widowiskiem miłym dla oka, ale i źródłem refleksji nad cudem Narodzenia Pańskiego w ludzkich sercach i w naszej Ojczyźnie.

Dziękujemy w sposób szczególny rodzicom – aktorom, za ogromną życzliwość, otwartość, pomysłowość i poświęcony czas. Za pomoc w przygotowaniu scenografii dziękujemy: Beacie Pabian, Barbarze Bogusz, Renacie Gali, Katarzynie Ziewacz, Bogdanowi Kawa. Romanowi Rechulowi i Sebastianowi Szafrańskiemu za obsługę sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego, a Szymonowi Imiołkowi, Kamilowi Wesołowskiemu i Dominikowi Mieszkowskiemu za pomoc techniczną.

Panu Robertowi Łąpiesiowi za wykonanie szopki bożonarodzeniowej i innych elementów dekoracyjnych.

Za trud przygotowania dzieci do występu wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem pani Dyrektor Publicznego Przedszkola w Bielczy Beacie Bodzioch, a także pani Marcie Pałce i rodzicom.

Serdeczne podziękowania za owocną i miłą współpracę kierujemy również wobec ks. proboszcza Artura Urbana, Dyrektora GOK-u Pana Piotra Kani, Rady Rodziców Zespołu Szkół w Bielczy, a także Pani Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Łękach Jolanty Rogóż.

Justyna Knap

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast