Nie przegap
Strona główna » Kultura » Jasełka Polskie w Bielczy

Jasełka Polskie w Bielczy

Narodziny… – to tytuł jasełek bożonarodzeniowych, które zostały w tym roku w sposób szczególny powiązane z historią naszej Ojczyzny. Jest to zarazem zwieńczenie roku jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski, który właśnie dobiega końca, oraz zapowiedź 2017 roku, w którym przeżywać będziemy 300-lecie ukoronowania papieskimi koronami Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski. Historię tę dnia 17 grudnia 2016 r. – podczas wigilii dla seniorów oraz osób samotnych, a także 18 grudnia – grając dla całej społeczności parafialnej i gminnej przedstawili rodzice, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Bielczy, przy współpracy z Publicznym Przedszkolem w Bielczy i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borzęcinie. Trud przygotowania jasełek podjęli nauczyciele: Dyrektor Renata Woda, Małgorzata Kumórek, Magdalena Kawa, Justyna Knap, Barbara Bajda i Krystian Zych.

W akcie pierwszym obserwowaliśmy taniec aniołów. Aniołami prosto z nieba były panie: Beata Pabian, Barbara Bogusz, Renata Florczak, Marzena Solak, Renata Gala, Małgorzata Kumórek i Wiktoria Imiołek. Pragnęli oni godnie przywitać Jezusa na ziemi także pięknym śpiewem kolęd i pastorałek przy akompaniamencie pana Krystiana Zycha. Kolejną odsłoną była scena Bożego Narodzenia, w której główną rolę odegrała Maria Rusin jako Maryja i Karol Baran, który wcielił się w postać św. Józefa.  Nowonarodzonemu Dziecięciu pokłonili się pasterze: Krystian Solak, Wojciech Gacoń, Mikołaj Pabian, Jakub Ziewacz, a świadkiem tego wydarzenia był śpiewający anioł (Klaudia Suder). Scena Chrztu Mieszka I została poprzedzona sceną zaślubin Mieszka z Dobrawą. Akt chrztu był niezwykle ważnym wydarzeniem w naszej historii, dzięki któremu Polska istnieje do dziś. Historię tę przybliżyli nam: Biskup Jordan – Samuel Ziółko, Mieszko I – Szymon Borowiec, Dobrawa – Oliwia Cisak, Dworzanin – Hubert Bogusz, Zakonnik – Dawid Wołek, Dworzanka – Klaudia Suder.

Król Bolesław Chrobry – w tej roli Piotr Mieszkowski, a także św. Wojciech – Bartłomiej Imiołek – pierwszy męczennik, który za wiarę oddaje swe życie, podkreślali znaczenie wiary w Jezusa i bezgraniczne oddanie się Maryi. Pojawili się także wielcy, święci Polacy, dla których wartości religijne miały wpływ na ich życiowe wybory.

W scenie  pokłonu Trzech Króli w Betlejem Polskim, brali udział władcy naszej Ojczyzny, tacy jak: św. Królowa Jadwiga – Sabina Gacoń, Jan Kazimierz – Robert Florczak i król Jan III Sobieski – Marcin Hebda wraz z rycerzem – Dawidem Wołkiem. Szczególnie wymowna była scena uroczystego wniesienia Jasnogórskiego obrazu i umieszczenia go na tronie – miejscu należnym dla każdej Królowej.  To ona w dziejach historii naszego Narodu zawsze nam towarzyszyła: „Na emigracji, na zsyłce, w więzieniach”. Duch wiary w Narodzie,  choć tak ciężko doświadczanym nie został złamany, a wręcz przeciwnie –  hartował się czerpiąc siłę od Matki – Królowej Polski. Przywołani zostali w tym miejscu Jej wierni synowie, kardynał Stefan Wyszyński oraz Jan Paweł II – Wielki Papież. Z ciepłym przyjęciem przez widownię spotkały się polskie dzieci (Wiktoria Bodzioch, Wiktoria Breńska, Wiktoria Gutowicz, Kamilka Kwaśniak, Amelka Latocha, Filip Duda), które przyszły pokłonić się Dzieciątku słowem i tańcem.

Anioł Polski – w tej roli Agnieszka Pabian, podsumował lata trudu i niewoli naszego Narodu, a jednocześnie zapowiedział, że jeśli Polska Bogu zaufa to zwycięży.

Wszystkie sceny łączone były komentarzami historii biblijnej, oraz historii Polski przez narratorów, naszych krakowiaków, a byli nimi Lucjan Kołodziejski i Anna Góra.

Jasełka okazały się nie tylko widowiskiem miłym dla oka, ale i źródłem refleksji nad cudem Narodzenia Pańskiego w ludzkich sercach i w naszej Ojczyźnie.

Dziękujemy w sposób szczególny rodzicom – aktorom, za ogromną życzliwość, otwartość, pomysłowość i poświęcony czas. Za pomoc w przygotowaniu scenografii dziękujemy: Beacie Pabian, Barbarze Bogusz, Renacie Gali, Katarzynie Ziewacz, Bogdanowi Kawa. Romanowi Rechulowi i Sebastianowi Szafrańskiemu za obsługę sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego, a Szymonowi Imiołkowi, Kamilowi Wesołowskiemu i Dominikowi Mieszkowskiemu za pomoc techniczną.

Panu Robertowi Łąpiesiowi za wykonanie szopki bożonarodzeniowej i innych elementów dekoracyjnych.

Za trud przygotowania dzieci do występu wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem pani Dyrektor Publicznego Przedszkola w Bielczy Beacie Bodzioch, a także pani Marcie Pałce i rodzicom.

Serdeczne podziękowania za owocną i miłą współpracę kierujemy również wobec ks. proboszcza Artura Urbana, Dyrektora GOK-u Pana Piotra Kani, Rady Rodziców Zespołu Szkół w Bielczy, a także Pani Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Łękach Jolanty Rogóż.

Justyna Knap

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast