Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Jaworsko: stabilizacja osuwiska zakończona

Jaworsko: stabilizacja osuwiska zakończona

IMG_0037-nPrace przy stabilizacji osuwiska w Jaworsku zostały zakończone. Odbudowano zniszczoną drogę i zabezpieczono teren przed osuwaniem się ziemi stwarzającym zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu domów.

Osuwisko uaktywniło się w 2010 roku w związku z obfitymi opadami deszczu. Nasiąknięta ziemia dosłownie zjechała w dół zabierając ze sobą duży fragment drogi, przy której znajduje się kilka domów. Zniszczenia były na tyle duże, że droga została wyłączona z użytkowania, a mieszkańcy Jaworska i inni użytkownicy tej drogi musieli korzystać z objazdów. Szczęściem w nieszczęściu był fakt, że osuwisko nie zniszczyło zabudowań.

Samorządowe władze chcąc opanować potencjalne zagrożenie niezwłocznie rozpoczęły starania o przeprowadzenie prac stabilizacyjnych. Długotrwała procedura obejmująca m.in. ocenę zjawiska, przygotowanie specjalistycznej ekspertyzy, prace projektowe, starania o dofinansowanie i wreszcie realizację inwestycji, zajęły trzy lata. Gmina dzięki uzyskaniu wsparcia z budżetu państwa w wysokości 1,65 mln zł mogła sfinalizować warte blisko 1,8 mln zł prace z końcem pierwszej dekady września. Odbudowano drogę, ustabilizowano teren poprzez wkopanie w głąb ziemi kilkudziesięciu stalowych pali, a wzdłuż drogi wykonano głębokie rowy wzmocnione płytami betonowymi tak, by spływająca woda znajdowała wygodne ujście.

W efekcie nieprzejezdna przez ostatnie lata droga jest do dyspozycji kierowców, którzy nie muszą już korzystać z objazdów chcąc dotrzeć nie tylko do prywatnych posesji, ale także np. do kościoła.

ug/IB

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast