Nie przegap
Strona główna » Religia » „Jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II” – jubileusz 40-lecia kapłaństwa w Szczepanowie, rocznik święceń ’78 – HOMILIA, ZDJĘCIA

„Jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II” – jubileusz 40-lecia kapłaństwa w Szczepanowie, rocznik święceń ’78 – HOMILIA, ZDJĘCIA

Trzydziestu kapłanów razem z Biskupem Tarnowskim 10 maja br. obchodziło swoją 40-tą rocznicę święceń kapłańskich w szczepanowskiej Bazylice.

„Całe nasze kapłaństwo w sposób wyjątkowy było związane z św. Janem Pawłem II” – powiedział w imieniu swojego rocznika ks.Stanisław Ruchała. – „Dlatego śmiało możemy nazywać sie pokoleniem Jan Pawła II”.

I rzeczywiście, rok ich święceń zapisał sie w historii jako rok konklawe Jana Pawła II. Od samego początku swojego kapłańskiego posługiwania mogli aktywnie uczestniczyć w wielkich wydarzeniach Kościoła w Polsce i na świecie. Ponadto ciągle mieli wzór świętego Papieża, który uczył ich kapłaństwa.

„Jeździliśmy za nim po całym świecie” – wspominał ks.Ruchała.

Ten jubileusz nieprzypadkowo wpisał się w czwartkowy dzień, w ramach odpustu w Szczepanowie. Wierni licznie pielgrzymując do miejsca kultu patrona diecezji, rok w rok modlą się w ten dzień o dobrych, świętych kapłanów, którzy na wzór św. Stanisława odważnie wskazywaliby drogę.

Nawiązując do tej okoliczności bp.Andrzej Jeż uczulił wiernych na pewne zależności.

„Zdajemy sobie sprawę, że te powołania w bardzo dużej mierze zależą od środowiska rodzinnego. Przed laty św. Jan XXIII, zwracając się do ludzi świeckich tak mówił: „Dajcie mi święte rodziny, a ja dam wam świętych kapłanów”. To jest zależność bezpośrednia. Czasem mamy sporo zastrzeżeń do księży, ale trzeba zapytać, z jakich są rodzin, z jakiego środowiska. Bo tu jest początek. Jestem przekonany, że wielu młodych ludzi ma powołanie, ale boją się na nie odpowiedzieć z różnych powodów: brak akceptacji środowiska, rodziny, brak właściwego przykładu, negatywny obraz Kościoła i duchowieństwa w mediach.”

Dlatego bp.Jeż zaapelował o jeszcze gorliwszą modlitwę za kapłanów, którzy w takich okolicznościach potrzebują ogromnego wsparcia, oraz za powołanych, aby mieli odwagę pójścia za głosem Powołującego.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć: kliknij TUTAJ.


Diecezja Tarnowska
Realizacja filmu: ks.Marian Kostrzewa

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast