Don't Miss
Home » Wiadomości » Kałasznikow dla Jednostki Strzeleckiej z Brzeska

Kałasznikow dla Jednostki Strzeleckiej z Brzeska

Jednostka Strzelecka 2059 w Brzesku wzbogaciła się o karabin automatyczny konstrukcji radzieckiej “Kałasznikow”. Broń w imieniu samorządu gminy Borzęcin przekazali przedstawicielom brzeskiego “Strzelca” wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak oraz Przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie, Czesław Małek. Egzemplarz będzie służył celom edukacyjnym. Strzelcy nie będą mogli z niego strzelać, ale uczyć się obsługi broni. To pierwszy tego typu nabytek brzeskiej jednostki.

Będziemy szkolić młodych strzelców w składaniu, rozkładaniu broni oraz nauce mierzenia. Do tej pory mieli taką możliwość tylko na wyjazdowych poligonach, gdzie mieli styczność z bronią ćwiczebną. Dzięki uprzejmości samorządu gminy Borzęcin, będą mogli ćwiczyć na miejscu. To ważne, gdyż na poligony jeździło niewielu z nich – mówi starszy chorąży Mirosław Król, dowódca Jednostki Strzeleckiej 2059 w Brzesku.

Strzelec jest organizacją przygotowującą młodzież do pewnych obowiązków w Państwie – mówi Roman Głowacki, zastępca dowódcy Jednostki. – W przypadku trudnej sytuacji dla naszego kraju, naszej ojczyzny strzelcy mają stanąć razem z żołnierzami do walki.

Tego typu organizacje, jak odrodzony kilka lat temu w Brzesku “Strzelec” wymagają szczególnego wsparcia – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. – Nawiązując do bogatej międzywojennej działalności, wychowują młodzież w duchu umiłowania do ojczyzny i narodowej tradycji. Dlatego z przyjemnością wspieramy ich działalność ciesząc się, że w strukturach są również młodzi mieszkańcy gminy Borzęcin.

Brzescy strzelcy wchodzą w skład ogólnopolskich struktur Związku Strzeleckiego “Strzelec” OSW. To organizacja paramilitarna będąca patriotycznym stowarzyszeniem działającym w zakresie przygotowywania młodzieży do służby wojskowej i obrony cywilnej.

Strzelec jest organizacją społeczno – wychowawczą. Początki organizacji sięgają 1910 roku. Była ona zalążkiem powstania wojskowych struktur Legionów Polskich. Powstały po I Wojnie Światowej Związek Strzelecki, nawiązywał tradycją do Związku Strzeleckiego z lat 1910-1914. Prowadził działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. W 1989 roku reaktywowano Związek Strzelecki “STRZELEC”, którego celem zadaniowym jest przygotowanie młodzieży do pracy w służbach mundurowych, służbie publicznej i życiu społecznym w realiach państwa obywatelskiego. Obecny Związek jest kontynuatorem tradycji przedwojennego Strzelca.

W Brzesku już w okresie przedwojennym działał Związek Strzelecki. Jego dowódcą w latach 1929-1931 był starosta powiatowy podpułkownik w stanie spoczynku Andrzej Hałaciński, współtwórca „Pieśni Legionów”, który został zamordowany w Katyniu. Pułkownik Hałaciński został odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Jednostka Strzelecka 2059 z Brzeska jego imienia, nawiązując do przedwojennych tradycji działa prężnie, uczestnicząc we wszystkich uroczystościach i imprezach patriotycznych, godnie kontynuując tradycję Związku Strzeleckiego.

kurier borzęcki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast