Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Kąty: Generał Marcin Kątski został patronem Szkoły Podstawowej / zdjęcia

Kąty: Generał Marcin Kątski został patronem Szkoły Podstawowej / zdjęcia

DSC_3437-nW piątek 18 października 2013 r. odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Kątach imienia Generała Marcina Kątskiego.

Pochodzący z tej miejscowości generał zapisał się na kartach historii m.in. jako wybitny strateg wojskowy, odegrał ważną rolę w Bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Jego rodzina przez 350 lat mieszkała w Kątach.

Szkoła Podstawowa w Kątach istnieje od stu dziesięciu lat. Postać patrona szkoły jest bardzo wymowna. Jego patriotyzm, szacunek dla ojczyzny to nasze najpiękniejsze cechy narodowe. Jego osoba stanowi dla uczniów i nauczycieli wspaniały wzór, ale jest i wielkim wyzwaniem.

Ceremonia rozpoczęła się Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem tarnowskiego biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża.

Uroczystość zgromadziły wielu gości – poza władzami gminy i powiatu, licznie przybyli mieszkańcy i zaproszeni goście. Gospodarzem uroczystości był wójt Iwkowej Bogusław Kamiński.

O oprawę artystyczną uroczystości zadbali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice SP w Kątach.

Szkoła z okazji nadania imienia otrzymała sztandar.

Został poświęcony także kamienny obelisk upamiętniający 650 rocznicę lokacji miejscowości Kąty dokonanej przez króla Kazimierza Wielkiego w 1363 r. oraz nadania imienia patrona szkoły podstawowej w Kątach.


Marcin Kazimierz Kątski (1635 -1710) urodził się i wychował w Kątach, które przez ponad 350 lat były siedzibą rodową Kątskich. Studiował na Akademii Krakowskiej, Padwie i Paryżu. Od najmłodszych lat wykazywał zdolności do nauk ścisłych, szczególnie matematyki. Dzięki nim właśnie został przez króla Jana Kazimierza wysłany do Francji, gdzie zdobywał doświadczenie wojskowe. Powrócił do Polski w czasie potopu szwedzkiego i natychmiast włączył się do walk. W jednej z bitew został ciężko ranny. Po powrocie do zdrowia brał udział w wielu kampaniach wojennych. Za swoje zasługi w 1667r. (w wieku 32 lat) został mianowany generałem artylerii koronnej co wówczas oznaczało naczelnego dowódcę tej formacji. Największe sukcesy militarne odnosił za panowania Jana III Sobieskiego. Najważniejszym z nich był udział polskiej artylerii w bitwie o Wiedeń. Generał Kątski jako jedyny dowódca wojsk sprzymierzonych przeprowadził swoje armaty przez Las Wiedeński i w dużym stopniu przyczynił się do zwycięstwa nad Turkami. O jego znaczeniu w ówczesnej Polsce świadczy fakt, że po śmierci Sobieskiego był brany pod uwagę jako kandydat do korony polskiej. Pod koniec życia otrzymał tytuł kasztelana krakowskiego był to najwyższy urząd świecki w Rzeczpospolitej. Marcin Kazimierz Kątski całe swoje dorosłe życie poświęcił ojczyźnie. Był doskonałym inżynierem, strategiem i organizatorem słynącym z uczciwości i hojności.

Więcej o postaci Generała Marcina Kazimierza Kątskiego <==

IB

Foto. IB

 

1 komentarz

  1. No i co… Da się nadać imię kogoś innego niż związanego z Kościołem.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast