Don't Miss
Home » Region » Koalicja trzeźwościowa w powiecie tarnowskim

Koalicja trzeźwościowa w powiecie tarnowskim

konferencja04Efekty pilotażowego programu leczenia uzależnień Centrum Zdrowia Tuchów omawiano podczas konferencji szkoleniowej zorganizowanej w ramach II Muzykoterapii. W wyniku porozumienia z samorządami specjaliści objęli opieką terapeutyczną osoby z problemem alkoholowym z gmin Tuchów, Rzepiennik Strzyżewski, Pleśna, Gromnik, Wierzchosławice i Wojnicz. Samorządowcy otrzymują dokładne informacje o przebiegu leczenia, a celem działania jest nie tylko odejście od nałogu, ale też powrót pacjentów do pełnienia ról w rodzinie i w środowisku zawodowym. 

Dziękujemy za to, że spotykamy się z dużą przychylnością i zainteresowaniem osób pracujących w gminach i podejmujących wysiłek na rzecz pomocy  uzależnionym. Wiemy, że kolejne samorządy zamierzają przystąpić do naszej samorządowej koalicji dla trzeźwości – mówi kierownik Poradni Leczenia Uzależnień w Tuchowie Joanna Burnat.

Szefowa Ośrodka Psychoterapii lek. med. Elżbieta Grobecka podczas konferencji w tuchowskim Domu Kultury zwracała uwagę na potrzebę otwarcia się społeczeństwa, wobec piętna i stygmatyzacji pacjentów chorujących psychicznie. Pomimo edukacji pokutuje bowiem pogląd o nieuleczalności schizofrenii, a pacjenci i ich rodziny nie mają nadziei. Tymczasem w wielu przypadkach nowoczesnymi oddziaływaniami psychoterapeutycznymi można wpłynąć na przebieg tej choroby. W system niesienia pomocy powinny być jednak włączone wszystkie osoby z najbliższego otoczenia pacjenta.

Jednym z tematów poruszanych podczas konferencji  była kwestia odurzania się przez młodzież tabletkami dostępnymi bez recepty. Uczniowie, głównie gimnazjów, na młodzieżowych forach internetowych polecają sobie silnie działające środki. Zjawisko, wcześniej obserwowane głównie w większych miastach, coraz częściej dotyczy mniejszych miejscowości. Na przykład popularnego leku na kaszel nastolatki używają do poprawienia sobie nastroju i eksperymentów z niecodziennymi doznaniami. Tymczasem stosowany w nadmiarze specyfik uzależnia i jest groźny dla zdrowia. Specjaliści radzili, by w przypadku odkrycia, że dziecko sięga po takie środki nie reagować awanturą, a starać się nawiązać z nim kontakt. Warto posłuchać, dlaczego nastolatek to robi i zastanowić się, jak można inaczej zaspokoić jego potrzeby.

Kolejne odsłony Muzykoterapii to nocny trip rowerowy Tarnów – Wierzchosławice ( start w piątek o 22.30 sprzed Klubu Fitness Forma na Nowym Świecie 48 w Tarnowie) oraz Muzyczna uczta z utworami Marka Grechuty w wykonaniu grupy Plateau, Martyny Jakubowicz, Anny Wyszkoni oraz jednej z laureatek Grechuta festiwal 2013 Justyny Panfilewicz. Udział w koncercie, który rozpocznie się w niedzielę o 18.30 w tarnowskim teatrze, zapowiedziała Danuta Grechuta. Wdowa po artyście, wspólnie z Jakubem Baranem, który poprowadzi koncert, napisała  ostatnio książkę o Marku Grechucie.

MK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast