Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Kolejna promesa dla gminy Borzęcin

Kolejna promesa dla gminy Borzęcin

IMGP6987-n730 tysięcy złotych dotacji pozyskała gmina Borzęcin z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na realizację zadania “Odbudowa drogi Wał Lewy w Borzęcinie”. Przyznane środki pozwolą na zakończenie prowadzonej od trzech lat inwestycji odbudowy dróg wraz z zabezpieczeniem powodziowym w tej miejscowości. W latach 2011 – 2013 wykonano inwestycję na odcinku 6 tysięcy 860 metrów. Otrzymana dotacja pozwoli zrealizować pozostały do zakończenia 350 – metrowy odcinek na wysokości tzw. “Starej Wsi”.

Odbudowując drogi usytuowane na koronie obwałowań rzeki Uszwica uzyskujemy potrójny efekt polegający na: odbudowie drogi, zabezpieczeniu jej poprzez budowę murów zaporowych przed ponownym zniszczeniem, a tym samym zabezpieczeniu powodziowym miejscowości Borzęcin obejmującym ponad 400 budynków mieszkalnych wraz z zabudową zagrodową, w tym obiekty użyteczności publicznej – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. – Jako jedna z nielicznych gmin, staramy się rozwiązywać problemy kompleksowo. Nie tylko wyciągamy wnioski z dotychczasowych zdarzeń, ale również racjonalnie gospodarujemy środkami publicznymi. Nie można bowiem ciągle odbudowywać tych samych dróg i obiektów po każdym zdarzeniu powodziowym. To marnotrawstwo pieniędzy. Należy szukać rozwiązań, które wykluczą powstawanie strat w przyszłości.

Odbudowa drogi “Wał Lewy” w Borzęcinie polegać będzie na wykonaniu zabezpieczenia przeciwpowodziowego dróg gminnych wraz ze stabilizacją górnej części wałów, realizowanego w postaci bariery betonowej o wysokości 1 metra zintegrowanej z konstrukcja stabilizującą w postaci palisady i ścianki monolitycznej z betonu wraz z systemem przestawnych ścian przeciwpowodziowych, wykonaniu odwodnienia drogi i przeprowadzeniu przez konstrukcje zabezpieczenia wraz z montażem klap zwrotnych, wykonaniu zjazdów w międzywala utwardzonych płytami ażurowymi oraz odbudowie nawierzchni bitumicznej drogi wraz z wykonaniem miejscowo podbudowy z kruszywa.

Prace na pozostałym do wykonania 350-cio metrowym odcinku dopełnią realizację projektu i spowodują, że kompleksowo rozwiązany zostanie problem przelewania się wód rzeki Uszwica przez koronę obwałowań w miejscowości Borzęcin, w miejscu wykonanych prac zabezpieczających.

ug

3 komentarze

  1. Janusz Kwaśniak !
    Stefan pyta czy nie chciałbyś nas z tzw Podstacji do Borzęcina ?
    Jesteśmy fajni i w terminie płacimy podatki, wielbimy włodarzy i lubimy Cię obydwoje 🙂

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast