Nie przegap
Strona główna » Sport » Kolejne dzieci nauczą się pływać

Kolejne dzieci nauczą się pływać

115 gmin z Małopolski będzie w tym roku realizować jeden z najpopularniejszych programów sportowych w naszym regionie, czyli „Już pływam”. Dzięki niemu uczniowie szkół podstawowych mogą brać udział w lekcjach pływania. Na realizację tego zadania samorząd województwa przeznaczył łącznie 1,5 mln zł.

Projekt „Już pływam” jest realizowany od 2007 roku. Dotychczas dzięki niemu ponad 86,5 tys. małopolskich uczniów uczęszczało na dodatkowe lekcje pływania. Tylko w 2016 roku z tej formy aktywności skorzystało ok. 17,5 tys. dzieci.

– Pływanie od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. Na pewno wpływ na to mają sukcesy, jakie polscy pływacy odnosili na największych imprezach sportowych na świecie, nie wyłączając igrzysk olimpijskich. To działa na wyobraźnię dzieci, które chcą naśladować wielkich mistrzów. Nieustannie poprawia się też dostęp do basenów. Przewagą tego sportu jest też to, że można go uprawiać przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. Dlatego Małopolska od kilku lat realizuje projekt „Już pływam”, dzięki któremu dzieci nie tylko nauczą się pływać, ale przede wszystkim zdobędą umiejętności, które poprawią ich bezpieczeństwo na różnego rodzaju kąpieliskach

– zaznacza Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Spośród 115 gmin, jakie otrzymały dofinansowanie na lekcje pływania najwięcej środków trafi do gmin z subregionu krakowskiego, Sądecczyzny i Podhala. Do subregionu tarnowskiego trafiła niemała kwota 220 tys. zł. Z tej puli dofinansowanie otrzymało 5 gmin z terenu Powiatu Brzeskiego. Wśród nich jest Gmina Brzesko, która po raz pierwszy otrzymała dofinansowanie w tym programie. Pozostałe od kilku lat z sukcesami prowadzą naukę pływania w oparciu o wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego.

Nazwa gminy

Kwota dofinansowania

Gmina Brzesko 10 150 zł
Gmina Czchów10 300 zł
Gmina Dębno15 650 zł
Gmina Iwkowa7 100 zł
Gmina Szczurowa5 050 zł

„Już pływam” to projekt realizowany przez Województwo w formie pomocy finansowej gminie. Kluczowe zagadnienia będące inspiracją do przygotowania i realizowania przez Województwo Małopolskie projektu pn. „Już pływam” to przede wszystkim: bezpieczeństwo dzieci na różnego rodzaju kąpieliskach, niewystarczający poziom nauki pływania w małopolskich szkołach oraz znaczenie nauki pływania w: profilaktyce zdrowotnej, zapobieganiu problemom wychowawczym, jak i upowszechnianiu kultury fizycznej w regionie i promowaniu aktywności ruchowej, stwarzając tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów.

malopolskie.pl/IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast