Don't Miss
Home » Wiadomości » Kolejny doktor historii w gminie

Kolejny doktor historii w gminie

pierwszy-doktor-historii-w-gminiePiotr Marecik, nauczyciel historii w Zespole Szkół w Woli Dębińskiej, uzyskał stopień naukowy doktora. Pracę doktorską z historii „Abiturienci tarnowskich szkół średnich w latach 1866- 1918.

Studium z dziejów formowania się inteligencji galicyjskiej” obronił w grudniu ubiegłego roku na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Napisana pod kierunkiem prof. Tomasza Gąsowskiego praca to efekt badań prowadzonych od 8 lat. Autor w obronionej pracy zajmuje się okolicznościami tworzenia się inteligencji na terenie Galicji wykazując, że na tych terenach do szkół średnich otwierających drogę do studiowania wstępowali przede wszystkim chłopi. Ich zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i wykształcenia leży też poniekąd u podłoża ich aktywności publicznej, co jest jedną z przyczyn tworzenia się na tych terenach prężnego ruchu ludowego z takimi postaciami jak np. Wincenty Witos.

Rada Wydziału UJ zatwierdziła uzyskanie doktoratu przez Piotra Marecika 20 grudnia 2013 r., a oficjalnie dyplom zostanie wręczony podczas uroczystości w maju bieżącego roku, w której udział wezmą wszyscy nowi doktorzy tej uczelni.

Na terenie Gminy Dębno Piotr Marecik jest drugą osobą posiadającą doktorat z historii. Przed nim tytuł ten uzyskał Lukasz Jewuła uczący obecnie w III LO w Tarnowie.

ug

One comment

  1. Wielkie gratulacje dla P. dr Piotra Marecika..Z sentymentem wracam pamięcią do czasów szkoły podstawowej dzięki jego pasji i zaangażowaniu w nauczanie historii…Pozdrawiam serdecznie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast