Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Koncert od samorządów całego powiatu dla Kół Gospodyń Wiejskich

Koncert od samorządów całego powiatu dla Kół Gospodyń Wiejskich

W czwartkowy wieczór w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne, czyli tradycyjne spotkanie opłatkowe pań z Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu.  Było to pierwsze spotkanie zorganizowane na tak wielką skalę. Z inicjatywą zorganizowania koncertu  wystąpił v-ce przewodniccy Rady Powiatu Tomasz Latocha, a wydarzenia stało się możliwe dzięki przychylnemu przyjęciu zaangażowaniu  się nie tylko samorządu powiatowego, ale również samorządów z wszystkich gmin powiatu brzeskiego. Okazało się, że inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem Pań zaangażowanych w działalność Kół Gospodyń Wiejskich.

Sala koncertowa w RCK-B wypełniona została po brzegi. Spotkanie rozpoczęło się koncertem pastorałek w wykonaniu znanych z TV artystów.

Następnie uczestnicy złożyli sobie życzenia łamiąc się tradycyjnym opłatkiem zgodnie ze starym, specyficznym i nigdzie indziej nie spotykanym zwyczajem. Opłatki i zgromadzonych pobłogosławił ks. prałat Józef  Drabik, a życzenia w imieniu swoim, samorządu powiatowego oraz wszystkich wójtów i burmistrzów złożył Starosta Andrzej Potępa, który  był głównym organizatorem wydarzenia. Następnie wójtowie i burmistrzowie, którzy w komplecie uczestniczyli w uroczystości, na prośbę Starosty roznieśli poświęcone opłatki, każdy do Pań z Kół działających na terenie Jego gminy, co było bardzo miłym akcentem i dowodem że działalność KGW cieszy się uznaniem władza samorządowych we wszystkich gminach. Trzeba też dodać, że wszyscy wójtowie i burmistrzowie, zaproszeni przez Starostę Andrzeja Potępę, przyłączyli się  finansowo do organizacji wydarzenia, dzięki czemu możliwa się stała jego organizacja w tak imponujących rozmiarach i w skali powiatowej. 

Obok przeżyć duchowych, nie brakło również czegoś dla pokrzepienia ciała.

Panie, jako wzorowe gospodynie, nie dopuściłyby do takiego niedopatrzenia. Taki więc można było skosztować dzieł sztuki kulinarnej, które panie ze sobą przywiozły. Zostały one pięknie rozłożone na tzw. „szwedzkim stole”.

Stół był, co prawda „szwedzki” ale tylko z nazwy. Wszystko inne było jak najbardziej polskie, i to najwyższej jakości. Zresztą nawet „stół szwedzki”, wbrew swojej nazwie, też jest wynalazkiem jak najbardziej specyficznie polskim.

Po życzeniach i poczęstunku wszyscy uczestnicy spotkania przy akompaniamencie muzyków wspólnie śpiewali tradycyjne Polskie kolędy, które też są dziełem kultury ludowej i chyba raczej nie do podrobienia. Spotkanie sprzyjało wzajemnemu bliższemu poznaniu się pań, które nie mają często okazji spotkać się razem w tak szerokim gronie jednocześnie.

Koła Gospodyń Wiejskich mają starą i wspaniałą historię. W bieżącym roku obchodzą  jubileusz 150 działania na ziemiach polskich. „Towarzystwo Gospodyń” – taką nazwę przyjęła pierwsza organizacja kobieca, która powstała w marcu 1866 r. w Piasecznie. Dopiero pół wieku później, tj. w 1918 r. organizacje kobiet wiejskich w Polsce przyjęły wspólną nazwę: „Koło Gospodyń Wiejskich”, pod którą stały się znane w całej Polsce. KGW są może mniej znane niż Ochotnicze Straże Pożarne, ale mają równie ogromne zasługi. Aktywność społeczna KGW przejawia się w przede wszystkim w kultywowaniu tradycji, rozwijaniu różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet, pomocy rodzinie wiejskiej w wychowaniu, kształceniu i zapewnieniu jak największego udziału dzieci i młodzieży w różnych formach wypoczynku wakacyjnego. Każde koło jest specyficzne i dostosowane do lokalnych potrzeb.

Relacje ze spotkania będzie można już niedługo zobaczyć w TVP Kraków w ramach programu Parafia z Sercem, ponieważ kamery programu towarzyszyły cały czas uczestnikom spotkania.

brzesko.info.pl

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast