Nie przegap
Strona główna » Sport » Ksawery Masiuk i Judyta Kusion z brzeskiego BOSiR rewelacyjni w Dębicy

Ksawery Masiuk i Judyta Kusion z brzeskiego BOSiR rewelacyjni w Dębicy

Zawodnicy brzeskiego BOSiR zostali szóstą drużyną Zimowych Mistrzostw Bobrów w Dębicy w Klasyfikacji Klubowej, a indywidualnie bezkonkurencyjny był Ksawery Masiuk, który wygrał wszystkie ze swoich sześciu startów oraz Klasyfikację Generalną 12-13 latków i Judyta Kusion, która wygrała Klasyfikację Generalną 10-11 latków

Początkiem lutego Dębica tradycyjnie gości pływaków z całej Polski i krajów sąsiedzkich na Zimowych Mistrzostwach Bobrów. Frekwencja jest zawsze bardzo duża, bo absolutna większość trenerów traktuje mistrzostwa, jako ostatni sprawdzian formy zawodników przed  rozpoczynającym się wiosennym sezonem pływackim. Nie inaczej było w tym roku. Do gościnnej Dębicy zjechały 34 kluby, w tym tak uznane teamy, jak AZS-AGH Kraków, MKS Ikar Mielec, KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, , MKS Zryw Opole, UKP Unia Oświęcim i WKS Śląsk Wrocław. Zagranica była reprezentowana przez 4 kluby ze Słowacji. Region tarnowski był reprezentowany przez 10 osobową drużynę BOSiR Brzesko pod okiem trenera Marcina Kacera.

Zimowe Mistrzostwa Bobrów były rozgrywane w piątek i sobotę i zostały podzielone na trzy bloki startowe. Choć kompleks basenowy w Dębicy nie jest nowy, to zawodnicy lubią tutaj startować, głównie za sprawą dobrych warunków technicznych. Nie ma problemów z rozgrzewką, czy rozpływaniem po starcie bo jest do dyspozycji zawsze drugi basen. Rodzice i osoby towarzyszące też nie mogą narzekać, bo jest bardzo dużo miejsca na widowni i balkonach. Ponadto podkarpaccy sędziowie maja opinię bardzo sympatycznych, stąd nie pozostaje nic innego, niż koncentracja na startach.

Niewątpliwie największe oczekiwania, jeśli chodzi o start brzeskiego BOSiR w Dębicy były przed Najlepszym Pływakiem Małopolski i triumfatorem ostatnich Zimowych Mistrzostw Województwa Małopolskiego 13-letnim Ksawerym Masiuku. Można śmiało powiedzieć, że pokładanych nadziei nie zawiódł i swój start w Dębicy może uznać, za bardzo, ale to bardzo udany. Zdobył łącznie 6 złotych medali i co najważniejsze w każdym starcie znacząco poprawiał swoje „życiówki”. O ile na 100m dowolnym, to było „tylko” 5s, to już na 100m motylkiem 8s, a na 400m dowolnym poprawił swoją życiówkę ustanowioną w listopadzie ubiegłego roku podczas Mistrzostw Województwa aż o 12s (SIC!!!!!). Niewątpliwie czas na 400m zrobił wrażenie, ale też widać było, że Ksawery Masiuk dał z siebie wszystko, bo choć wyszedł o własnych siłach z basenu, to jednak potem trzeba było pomóc mu wstać,  bo był prawie bez sił. Te wszystkie wyniki dały mu pewne 1 miejsce w Klasyfikacji Generalnej Zimowych Mistrzostwach Bobrów w Dębicy w roczniku 12-13 lat.

Równie dobrze spisała się młodziutka 11-letnia Judyta Kusion. Wygrała na 200m i 400m dowolnym z dobrym czasem oraz zdobyła srebro na 200m grzbietowym i brąz na 200m klasykiem. Dobre czasy na 200m i 400m dowolnym dały Jej wystarczająco dużo punktów, dzięki którym „zgarnęła” 1 miejsce w Klasyfikacji Generalnej Mistrzostw w roczniku 10-11 lat.

Utytułowana zawodniczka brzeskiego BOSiR 12-letnia Amelia Marek tym razem musiała się zmierzyć ze starszymi dziewczętami, bo Jej rocznik został połączony z 13-latkami. Jak się okazało Amelia Marek choć nie ma imponujących warunków fizycznych, to doskonale nadrabia walecznością. Zdobyła złoto w swojej koronnej konkurencji na 100m klasykiem oraz srebro na 50m i 200m klasykiem. Kolekcję medalową uzupełniła brązem na 100m stylem zmiennym.

Nie była szczęśliwa ze startu w Zimowych Mistrzostwach Bobrów w Dębicy 15-latka Weronika Kusion. Ta 3 krotna Mistrzyni Województwa Małopolskiego nie mogła wystartować w swojej koronnej konkurencji tj. 200m motylkiem, bo organizatorzy ten dystans skreślili. Zgodnie z przewidywaniami na 100m motylkiem zajęła drugie miejsce za swoją koleżanką z Małopolski Kasią Peciak z Solnego Miasta Wieliczka. W pozostałych startach Weronika Kusion „otarła” się o podium. Jej mina mówiła sama za siebie, że oczekiwania miała znacznie większe. No cóż pokazała piękny styl i chęć walki ale zabrakło trochę szczęścia. Następnym razem na pewno będzie lepiej. Dobrze w Dębicy zaprezentowała się 13-letnia Oliwia Brach, która powtórzyła swój sukces z Zimowych Mistrzostw Województwa Małopolskiego zajmując drugie miejsce na 400m dowolnym. Tak samo 12-letni Patryk Gibuła pomimo startu ze starszym rocznikiem wywalczył srebro na 50m motylkiem, a w pozostałych startach na 100m i 200m motylkiem otarł się o podium, zajmując odpowiednio 4 i 5 miejsce. Kolekcję medalową brzeskiego BOSiR powiększyła 11-letnia Natalia Gicala o brąz na 100m klasykiem i 10-letnia Małgosia Skoczek, która też wywalczyła brąz na 200m grzbietem.

W klubowej klasyfikacji medalowej zgodnie z oczekiwaniami Zimowe Mistrzostwa Bobrów w Dębicy wygrał AZS-AGH Kraków zdobywając łącznie 39 medali, w tym 21 złotych. Brzeski BOSiR ze swoimi 20 medalami, w tym 9 złotymi uplasował się na doskonałym 6 miejscu, zostawiając w tyle takie potęgi, jak: WKS Śląsk Wrocław, czy UKP Unia Oświęcim,

Z wyników może być zadowolony również trener BOSiR Brzesko Marcin Kacer, bo poprawiane przez zawodników życiówki dają dobry prognostyk przed zbliżającym się wiosennym sezonem.

MM

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast