Nie przegap
Strona główna » Sport » Ksawery Masiuk najlepszy w Mielcu

Ksawery Masiuk najlepszy w Mielcu

img_7215_fb_800x534Podczas XII. Zawodów Pływackich z Okazji Święta Niepodległości w Mielcu brzescy pływacy wywalczyli 5 złotych, 2 srebrne i 4 brązowe medale, a Ksawery Masiuk indywidualnie został najlepszym pływakiem wśród 12 – latków.

Święto Niepodległości 11. XI ma szansę w niedalekiej przyszłości stać się świętem polskiego sportu, albowiem jak Polska długa i szeroka odzyskanie przez Polskę wolności w 1918 roku świętujemy w większości na sportowo. Na pewno silnym akcentem tego Dnia Niepodległości są zawody pływackie w Mielcu, które mają swoją długoletnią tradycję. Nie inaczej było w tym roku. W XII. Zawodach Pływackich z Okazji Święta Niepodległości wzięło udział 243 pływaków reprezentujących 20 klubów z Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego. Nasz region reprezentowało siedmiu pływaków z BOSiR Brzesko. Na tle licznych ekip klubowych, które zjechały do Mielca, brzeska „siódemka” prezentowała się wręcz ubogo, ale jak się miało okazać nie byli bez szans, bo przyjechali w bardzo mocnym składzie. BOSiR Brzesko reprezentował w Mielcu najlepszy 12 latek Małopolski Ksawery Masiuk, wielokrotna medalistka Okręgu Małopolskiego 11 – letnia Amelia Marek, powracający do wysokiej formy po kontuzji utytułowany 11 – letni Patryk Gibuła, medalistki ostatnich mistrzostw okręgu 13 – latka Maja Madej, 12 – letnia Oliwia Mikulska i 11 – letnia Julia Dadej oraz 12 – letnia Oliwia Brach. Ponadto dzięki nowym koszulkom i czepkom w jaskrawym żółtym kolorze, pływacy BOSiR byli doskonale widoczni na całej pływalni wśród innych pływaków.

Zawody w Mielcu odbywały się w dwóch blokach startowych. Podczas zawodów „niepodległościowych” nie ma sprintów, ani bardzo długich dystansów, są za to starty na 100 i 200m w każdej konkurencji. Właśnie z tego powodu wielu trenerów przyjeżdża na mieleckie zawody, bo nie ma zbyt wielu okazji aby sprawdzić formę zawodników szczególnie na dystansie 200m.

Choć wszyscy rozpisują się że 11. XI w 11 minucie meczu Kamil Grosicki rozpoczął sukces polskiego zespołu w Bukareszcie, to pierwszy był bez wątpienia Ksawery Masiuk, który 11.XI o godzinie 11:00 otworzył worek z medalami brzeskich pływaków wygrywając na 200m stylem dowolnym. Start był o tyle interesujący, że tym razem na mieleckich zawodach Ksawery Masiuk kolejny raz zmierzył się ze swoim „odwiecznym” rywalem z Małopolski – Olkiem Kusiem z UKS Omega Olkusz. Kiedyś chyba z trudem przychodziły im wzajemne porażki w startach, ale teraz widać, że są dobrymi kolegami i do każdego wyniku podchodzą już z humorem – i tak powinno być! Chwilę po starcie Masiuka dorobek medalowy BOSiR Brzesko powiększył się o srebro Amelii Marek i brąz Oliwii Mikulskiej na 100m klasykiem. Na kolejne złoto nie musieliśmy długo czekać, bo w następnym bloku Ksawery Masiuk wygrał w doskonałym czasie z 14s przewagą nad drugim na 200m grzbietem. Choć w bloku na 100m motylkiem BOSiR nie zdobył medalu, to większość ekipy kibicowała ww. Olkowi Kusiowi z UKS Omega Olkusz, który przegrał złoto na tym dystansie o 0,01s !!! Niestety Kuś, może mówić o wielkim pechu. Kolejną konkurencją było 200m zmiennym. Dzięki swojej wszechstronności stylowej Amelia Marek nie dała szans rywalkom i wygrała bezdyskusyjnie złoto dla Brzeska na tym dystansie. Choć w kolejnym bloku 100m dowolnym BOSiR Brzesko nie odniósł sukcesu, to już w następnym na 200m klasykiem nie zawiodła zarówno Amelia Marek, która wywalczyła kolejne srebro, jak i Oliwia Mikulska, która dołożyła do swojego dorobku medalowego kolejny brąz. Po przerwie Ksawery Masiuk powiększył dorobek medalowy o kolejne złoto, tym razem na 100m grzbietem. O wielkim pechu na tym dystansie może powiedzieć Maja Madej, która „otarła” się o pudło. Do szczęścia zabrakło bardzo niewiele i niestety musiała zadowolić się miejscem 4 – najgorszym dla każdego zawodnika. W następnym bloku na 200m motylkiem, Julia Dadej pokazała, że medal mistrzostw okręgu nie był przypadkiem i zajęła bardzo dobre 3 miejsce w mocnej obsadzie ze starszymi o rok dziewczętami. Choć medal Julii Dadej nie był zaskoczeniem, to prawdziwą niespodziankę w swoim starcie sprawił Patryk Gibuła, który dopiero rozpoczął treningi po długiej przerwie spowodowanej kontuzją. Na medal w Jego wykonaniu nikt nie liczył, dlatego tym większa była radość kiedy „zgarnął” brąz wśród 12 latków. Zawody kończył styl zmienny na 100m. Finał był o tyle istotny, że wygrana na tym dystansie decydowała o „generalce” zawodów wśród 12 – latków. Kolejny raz w walce o główne trofeum zawodów zmierzyli się Ksawery Masiuk i Olek Kuś z UKS Omega Olkusz. Obawa o sukces Ksawerego Masiuka była duża, bo startował w słabszej serii z 13 – latkami, a Olek Kuś w mocniejszej. Na szczęście okazało się że Ksawery Masiuk był doskonale dysponowany tego dnia i wygrał z Olkiem Kusiem zgarniając czwarte złoto tego dnia i wygrywając generalkę zawodów wśród 12 – latków.

Zawody w Mielcu są doskonałym przykładem, że na małym obiekcie, praktycznie bez widowni, jakim jest basen MOSiR Mielec można zrobić świetne zawody. Potrzebne są tylko chęci, determinacja i zaangażowanie ośrodka. Pomimo małej liczby miejsc na widowni nikt z rodziców, którzy przyjechali z zawodnikami nie narzekał, a atmosfera była bardzo sympatyczna. Przyjazd tak wielu klubów z Polski Południowej pokazuje, że taka impreza może być świetną promocją dla miasta i regionu, bo wiele klubów i rodziców zostało na nocleg, bo zawody zakończyły się wieczorem. Zawodnicy BOSiR Brzesko pokazali kolejny raz świetne przygotowanie kondycyjne i techniczne, co jest o tyle ważne, że był to jeden z ostatnich sprawdzianów formy przed Zimowymi Mistrzostwami Okręgu, które będą za 2 tygodnie na bocheńskiej pływalni im. Jana Kota. Informator Brzeski już dziś trzyma kciuki za powodzenie i sukcesy młodych zawodników z BOSiR Brzesko na zimowych mistrzostwach.

MM

Fot. Krzysztof Masiuk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast