Nie przegap
Strona główna » Sport » Ksawery Masiuk odpłynął w Bochni rywalom

Ksawery Masiuk odpłynął w Bochni rywalom

Ksawery Masiuk w rewelacyjnym stylu wygrał kolejną Sobotę Pływacką Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego w Bochni deklasując rywali na 200m stylem grzbietowym oraz 800m stylem dowolnym.

Kryta Pływalnia im. Jana Kota w Bochni w ostatnią sobotę była areną zmagań pływaków podczas kolejnej Soboty Pływackiej Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego. Na starcie stawiło się 251 zawodników reprezentujących 21 klubów małopolskich. Wśród „wielkich” nieobecnych zabrakło tylko UKS „Omega” Olkusz. Zawody były o tyle istotne, że trenerzy mogli wreszcie sprawdzić jak przepracowali zimę ze swoimi podopiecznymi i na co mogą liczyć w nadchodzącym sezonie. Otwarcie zawodów poprzedziła miła uroczystość, Prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego Kazimierz Woźnicki oraz Wiceprezes MOZP Krzysztof Masiuk wręczyli Dyrektorowi Pływalni Robertowi Hołdzie pamiątkową tablicę dedykowaną przez Związek Pływalni im. Jana Kota w Bochni z podziękowaniami za stworzenie zawodnikom świetnych warunków do bicia rekordów oraz możliwość startów w doskonałej atmosferze. Dyrektor Robert Hołda otrzymał również pamiątkowy medal wybity z okazji 90-lecia MOZP. Dziękując przedstawicielom Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego Dyrektor Robert Hołda powiedział, że „Basen w Bochni będzie zawsze chętnie gościł pływaków, bo to jest doskonała promocja placówki i miasta oraz zachęta dla młodych ludzi do pływania”. Pamiątkowym medalem 90-lecia MOZP został również uhonorowany przez Prezesa Kazimierza Woźnickiego Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn, który przyszedł pokibicować pływakom.

Region tarnowski reprezentowała w Bochni drużyna BOSiR Brzesko – tym razem w najmocniejszym składzie pod okiem trenera Marcina Kacera oraz drużyna Sokoła Mościce z Tarnowa. W składzie BOSiR Brzesko znalazł się m.in. Najlepszy Pływak Małopolski 12-latków Ksawery Masiuk, znakomita pływaczka i specjalistka od klasyka Amelia Marek, powracający do wysokiej formy po kontuzji Patryk Gibuła, wielka nadzieja klubu młodziutka Judyta Kusion, powracająca po kontuzji medalistka ostatnich mistrzostw województwa Patrycja Smoleń, brzeska nadzieja na długich dystansach Oliwia Brach oraz medalistki ostatnich mistrzostw Patrycja Gicala, Julia Dadej i Oliwia Mikulska. Na tle innych ekip brzeski team nie prezentował się może wielkością ale już na pewno jakością.

Największą gwiazdą tej Soboty Pływackiej w Bochni był niewątpliwie Ksawery Masiuk, który dosłownie odpłynął rywalom. W pierwszym swoim starcie na 200m grzbietem przypłynął do mety z przewagą prawie 15 s (SIC!!!!) nad drugim Kacprem Stankiem z SMS Galicja Kraków, a na 800m dowolnym wyprzedził również ww. Kacpra Stanka z SMS Galicja Kraków o ponad 13 s, a kolejnego na mecie Filipa Tomaniewskiego z STP Nowy Sącz aż o 25 s. Te dwa świetne starty pozwoliły mu na zebranie łącznie 858 pkt i zajęcie 1 miejsca w Klasyfikacji Generalnej zawodów.

Swój prymat w stylu klasycznym potwierdziła w Bochni Amelia Marek, która w pięknym stylu wygrała wyścig na 100m klasykiem. W drugim starcie tego dnia na 800m dowolnym Marek popłynęła bardzo dobrze ale niestety rywalki okazały się równie mocne i Marek zakończyła swój start na znienawidzonym przez wszystkich sportowców 4 miejscu. Najlepsza na tym dystansie Wiktoria Ziober z UKS SP8 Chrzanów „wykręciła” najlepszy w tym roku czas na tym dystansie 09:54:97. Wystarczy dodać, że z tym wynikiem 12-letnia Ziober zmieściłaby się na 3 miejscu podium 13-latków. Te dwa dobre starty Amelii Marek dały Jej w efekcie ….. 4 miejsce w Klasyfikacji Generalnej zawodów niestety. Złoto w Bochni wywalczył Patryk Gibuła, to złoto jest tym cenniejsze, że w nie w „swoim” motylku a na 800m dowolnym. Biorąc pod uwagę, że Gibuła przez niemal 3 miesiące był „wyłączony” z treningów z uwagi na kontuzje, to tym bardziej jest się z czego cieszyć. W swoim drugim starcie na 50m motylkiem Patryk Gibuła zajął 4 miejsce. Te obydwa starty dały w Klasyfikacji Generalnej Gibule ….. „ulubione” czwarte miejsce. Do 3 zabrakło bardzo niewiele ale jednak.

Doskonale w Bochni spisała się 11-letnia Judyta Kusion. Dwa tygodnie wcześniej podczas Zimowych Mistrzostw MKP Bobry Dębica Kusion pokazała wielki pazur walki. W Bochni potwierdziła, że stanowi mocny punkt drużyny BOSiR Brzesko. Na 400m dowolnym Judyta Kusion po pięknej walce wywalczyła srebro. Jej mina przy słupku nie była jednak szczęśliwa, bo widać było że miała apetyt na więcej. Niestety Alicja Miłek z Solnego Miasta Wieliczka była w tym dniu poza Jej zasięgiem i przypłynęła 5s szybciej. Ale mając na względzie ducha walki jaki prezentuje Judyta Kusion można śmiało powiedzieć, że do końca sezonu jeszcze sporo może się wydarzyć. Oprócz srebra na 800 dowolnym Kusion wywalczyła jeszcze brąz na 50m motylkiem. Na tym dystansie poza zasięgiem Judyty Kusion była zarówno druga Juda Aleksandra z Ósemki Oświęcim, jak zwłaszcza Gabriela Gorczyca z Solnego Miasta Wieliczka. Ta ostatnia, choć ma dopiero 11-lat walczy w motylku bez żadnych kompleksów z 13-letnimi pływaczkami. W Klasyfikacji Generalnej zawodów Judyta Kusion zajęła bardzo dobre 3 miejsce. Najbardziej nieszczęśliwa w tym gronie była Gabriela Gorczyca, która miała wielki apetyt na pierwsze miejsce ale musiała uznać wyższość klubowej koleżanki – sympatycznej Alicji Miłek.

Kolejny raz mile zaskoczyła w Bochni swoja postawą Oliwia Brach, która wywalczyła na 800m dowolnym świetne 3 miejsce w bardzo zacnym gronie. Przegrała tylko z zawsze świetną Basią Basistą z SMS Galicja Kraków i powracającej do wysokiej formy Luizą Rajcą z UKS SP8 Chrzanów. Pozostałe pływaczki BOSiR Brzesko spisały się też dzielnie, choć zajmowały miejsca poniżej podium. Na pewno może cieszyć pierwszy start po bardzo długiej przerwie spowodowanej kontuzją 12-letniej Patrycji Smoleń. Na 200m grzbietem popłynęła bardzo dobrze, choć na mecie zadowolenia nie było widać, bo zajęła ….. 4 miejsce. Ale można mieć nadzieję, że na letnich mistrzostwach województwa podium będzie w zasięgu jej ramion. Julia Dadej nie kryła swojego niezadowolenia, tak samo jak Oliwia Mikulska ale konkurencja zarówno wśród 12-latek, jak i 13-latek była bardzo duża i miejsca 6, 7 na mecie, choć niemedalowe, też można uznać za dobry wynik. 13-latka Patrycja Gicala pomimo, że na podium nie stanęła, to z Bochni wyjechała zadowolona, na 800m dowolnym zajęła 6 miejsce w doborowej stawce.

Podsumowując zawody można śmiało powiedzieć, że drużyna BOSiR Brzesko dobrze przepracowała zimę pod okiem trenera Marcina Kacera i jak pokazała w Dębicy dwa tygodnie wcześniej stać ją będzie na bardzo dobre wyniki. Tym razem w klasyfikacji klubowej BOSiR Brzesko zakończył zmagania na 8 miejscu. Myślę, że choć apetyty były dużo większe, to biorąc pod uwagę, że klasyfikacja obejmuje wyniki łączne dziewcząt i chłopców w wieku 11 – 13, to jest to dobry rezultat. W drużynie BOSiR Brzesko punktowała tylko 1 pływaczka 11-letnia, 3 pływaczki 12 – letnie, 2 – pływaczki 13-letnie i jeden pływak 11-letni oraz 1 pływak 13 – letni. Patrząc po liczebności innych drużyn, to wynik końcowy – 8 miejsce na 21 startujących był naprawdę bardzo dobry.

MM

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast