Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » „KWARTET” ZMIENIA PRZEDGÓRZE

„KWARTET” ZMIENIA PRZEDGÓRZE

stoOdnowią zabytki, zbudują place zabaw, zorganizują warsztaty, wydadzą publikacje. W zakończonych 10 lipca naborach wniosków na przyznanie pomocy w ramach programu Leader lokalna grupa działania „Kwartet na Przedgórzu” wybrała do finansowania 34 projekty. Beneficjenci na ich realizację otrzymają ponad 2 miliony złotych.

W sumie złożono 45 wnioski. Najwięcej z zakresu tzw. małych projektów – 38, na „Odnowę i rozwój wsi” – 6 oraz 1 na operację w ramach „Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw”. Ostatecznie wybrano do refundacji 34 wnioski.

– Najwięcej środków, bo ponad 1,1 mln zł otrzymają beneficjenci realizujący pięć wybranych operacji w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” – mówi Piotr Kania, prezes Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu”, które swoim działaniem obejmuje obszar czterech gmin: Borzecina, Brzeska, Dębna i Radłowa. – Dzięki unijnym pieniądzom do końca przyszłego roku zostaną zmodernizowane kompleksy sportowe przy szkołach w Łękach, Szczepanowie i Woli Radłowskiej. W centrum Radłowa zostanie odtworzony historyczny mur, a w Sufczynie powstanie chodnik oraz będzie odnowiona zabytkowa figura – wylicza. W Radłowie też jedno z działających tam stowarzyszeń wyremontuje świetlicę i zorganizuje w niej z pełnym wyposażeniem studio nagrań.

SDC11439

To tylko część projektów o charakterze inwestycyjnym. Kilka innych, realizowanych za mniejsze kwoty, powstaną w ramach tzw. małych projektów. M.in. w miejscowościach Okocim, Perła, Biskupice Radłowskie czy Wał-Ruda zostaną zbudowane place zabaw dla dzieci. Natomiast przy kościele parafialnym w Dębnie zaplanowano wybudowanie parkingu, a w Woli Dębińskiej powstanie scena, którą będzie można wykorzystywać do organizacji imprez plenerowych.

Cztery wnioski, które także wybrano do finansowania, związane są z renowacją obiektów zabytkowych. – Pozyskane środki pozwolą na zmianę otoczenia wokół kościoła parafialnego pw. św. Małgorzaty w Dębnie – cieszy się Marian Kurek, sekretarz tamtejszego urzędu gminy i zarazem członek zarządu Stowarzyszenia. – Natomiast w szczepanowskim sanktuarium dzięki pieniądzom z Leadera możliwe będzie przeprowadzenie konserwacji ołtarza Narodzenia św. Stanisława – dodaje.
W ramach małych projektów beneficjenci zorganizują warsztaty i zajęcia rekreacyjne dla mieszkańców, a także cykl zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży. W Borzęcinie i Brzesku ćwiczyć będą przyszli mistrzowie MMA. Ponadto zasób wydawnictw lokalnych powiększy się o folder opisujący szlak rękodzielników Przedgórza, powstanie też album o ptakach zamieszkujących okolice Borzęcina.

– Tematyka i zakres projektów jest bardzo szeroki, aczkolwiek wszystkie realizowane operacje muszą być zgodne z Lokalną Strategią Rozwoju i lokalnymi kryteriami – wyjaśnia prezes Kania. – Wliczając ostatnie nabory, od 2009 roku wybraliśmy do finansowania w naszej LGD blisko 200 projektów, na kwotę prawie 10 mln zł – podkreśla z satysfakcją.
W perspektywie finansowej 2007-2013 zakończone w lipcu nabory były w „Kwartecie” ostatnimi na tak duże środki. Nie wyklucza się jednak, że z oszczędności powstałych z niewykorzystanych w pełni limitów zostanie ogłoszony jeszcze nabór na początku przyszłego roku. Ale przed Stowarzyszeniem z Warysia jeszcze jedno poważne wyzwanie.
– Jako jedna z sześciu małopolskich lokalnych grup działania, zostaliśmy wybrani do realizacji dodatkowych zadań, pozyskując na nie blisko 4 mln zł – dodaje prezes Stowarzyszenia. – Dlatego na przełomie października i listopada będziemy ogłaszać nabór, by podzielić przyznane środki. Będzie to nabór tematyczny, a realizowane operacje mają na celu stworzenie na obszarze Przedgórza historycznego szlaku i innowacyjnego oznakowania oraz stworzenie unikatowego systemu edukacyjnego. Warto już teraz zainteresować się warunkami konkursu i po szczegółowe informacje zaglądnąć na naszą stronę internetową: www.kwartetnaprzedgorzu.pl – zachęca Piotr Kania.

Nabory w „Kwartecie”

czerwiec-lipiec 2013

Odnowa i rozwój wsi – 5 projektów (1 114 683,00 zł)

Małe projekty – 28 projektów (877 869,45 zł)

Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw – 1 projekt (65 446,50 zł)

* Razem na realizację 34 projektów rozdzielono 2 057 998,95 zł

 

Rodzaje projektów

Place zabaw i miejsca rekreacji – 8 projektów (968 683,00 zł)

Infrastruktura turystyczna – 3 projekty (75 000 zł)

Renowacja zabytków – 6 projektów (413 139,60 zł)

Remont i wyposażenie świetlicy – 1 projekt (47 474,54 zł)

Organizacja imprez – 8 projektów (253 520,48 zł)

Albumy i wydawnictwa – 2 projekt (36 209,25)

Warsztaty, szkolenia – 5 projektów (198 525,58 zł)

Rozwój przedsiębiorczości – 1  projekt (65 446,50 zł)

 

LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 431. „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 – Ministerstwo Rolnictwa i rozwoju Wsi.

knp

1 komentarz

  1. Oby się znalazł dobry a nawet lepszy albo najlepszy kierownik biura bo trzeba pisać projekt na temat: Bulwary nad Niedźwiedziem w którym wezmą udział wszystkie gminy leżące nad nim, Starostwo i Urząd Marszałkowski

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast