Don't Miss
Home » Region » Lipnica Murowana: Zacieśnianie współpracy międzynarodowej

Lipnica Murowana: Zacieśnianie współpracy międzynarodowej

mlodziez-zzgOd 8 do 10 maja w Hotelu „Pod Kamieniem” w Lipnicy Górnej odbywały się warsztaty w ramach XIV Seminarium Przyszłości, którego organizatorami były władze samorządowe Województwa Małopolskiego i dwóch regionów partnerskich Małopolski: Kraju Związkowego Turyngii (Niemcy) i Obwodu Lwowskiego (Ukraina).

Seminarium Przyszłości jest cykliczną imprezą zainicjowaną 23 lata temu. W trakcie seminariów odbywaja się spotkania uczonych, duchownych, przedstawicieli administracji oraz instytucji, które wniosły wkład w rozwój kontaktów pomiędzy Małopolską, Turyngią i Obwodem Lwowskim. Uczestnikami tegorocznego Seminarium, na którego pierwszą część Urząd Marszałkowski wybrał gminę Lipnica Murowana, były grupy młodzieży z każdego z regionów. Wiodący temat tegorocznego Seminarium brzmiał „My pokolenie XXI wieku”, w trakcie którego poruszano takie tematy jak „Nasze wspólne, europejskie dziedzictwo”, „Unia Europejska czy Euroazjatycka”. Szczególną uwagę zwracano także na zagadnienia współpracy w sferze kultury. W pierwszym dniu spotkania, na prośbę Marszałka Województwa, przybyłych gości wraz z opiekunami przywitał gospodarz gminy Tomasz Gromala, który w następnych dniach oprowadził gości po centrum Lipnicy. Ks. proboszcz Zbigniew Kras przedstawił historię zabytkowych obiektów sakralnych w tym najcenniejszego obiektu, kościoła św. Leonarda wpisanego na listę UNESCO. Po trzech dniach spędzonych w Lipnicy młodzież z Turyngii, Obwodu Lwowskiego oraz Małopolski udała się do Tomaszowic gdzie wszyscy spotkali się z Marszałkiem Województwa Markiem Sową oraz Marion Walsmann – Minister ds. Federalnych i Europejskich Turyngii, Szefem Kancelarii Stanu oraz Vadyma Hurala – Zastępcą Gubernatora Obwodu Lwowskiego. Ponadto spotkali się także z Jurijem Prochaśko – ukraińskim literaturoznawcą, pisarzem i tłumaczem literatury niemieckiej na ukraiński.

Turyngia była pierwszym regionem partnerskim Województwa Małopolskiego. Prawie piętnaście lat współpracy zaowocowało wieloma ważnymi wydarzeniami i utworzeniem znaczącej sieci współpracy pomiędzy instytucjami obu regionów. Współpraca z Obwodem Lwowskim to już 10 lat. Ponad dwa miesiące temu podczas wizyty na Ukrainie marszałek Marek Sowa podpisał protokół współpracy z Obwodem Lwowskim na najbliższe dwa lata.

Galeria zdjęć <<<

lipnicamurowana.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast