Nie przegap
Strona główna » Region » Lipnica Murowana: Zacieśnianie współpracy międzynarodowej

Lipnica Murowana: Zacieśnianie współpracy międzynarodowej

mlodziez-zzgOd 8 do 10 maja w Hotelu „Pod Kamieniem” w Lipnicy Górnej odbywały się warsztaty w ramach XIV Seminarium Przyszłości, którego organizatorami były władze samorządowe Województwa Małopolskiego i dwóch regionów partnerskich Małopolski: Kraju Związkowego Turyngii (Niemcy) i Obwodu Lwowskiego (Ukraina).

Seminarium Przyszłości jest cykliczną imprezą zainicjowaną 23 lata temu. W trakcie seminariów odbywaja się spotkania uczonych, duchownych, przedstawicieli administracji oraz instytucji, które wniosły wkład w rozwój kontaktów pomiędzy Małopolską, Turyngią i Obwodem Lwowskim. Uczestnikami tegorocznego Seminarium, na którego pierwszą część Urząd Marszałkowski wybrał gminę Lipnica Murowana, były grupy młodzieży z każdego z regionów. Wiodący temat tegorocznego Seminarium brzmiał „My pokolenie XXI wieku”, w trakcie którego poruszano takie tematy jak „Nasze wspólne, europejskie dziedzictwo”, „Unia Europejska czy Euroazjatycka”. Szczególną uwagę zwracano także na zagadnienia współpracy w sferze kultury. W pierwszym dniu spotkania, na prośbę Marszałka Województwa, przybyłych gości wraz z opiekunami przywitał gospodarz gminy Tomasz Gromala, który w następnych dniach oprowadził gości po centrum Lipnicy. Ks. proboszcz Zbigniew Kras przedstawił historię zabytkowych obiektów sakralnych w tym najcenniejszego obiektu, kościoła św. Leonarda wpisanego na listę UNESCO. Po trzech dniach spędzonych w Lipnicy młodzież z Turyngii, Obwodu Lwowskiego oraz Małopolski udała się do Tomaszowic gdzie wszyscy spotkali się z Marszałkiem Województwa Markiem Sową oraz Marion Walsmann – Minister ds. Federalnych i Europejskich Turyngii, Szefem Kancelarii Stanu oraz Vadyma Hurala – Zastępcą Gubernatora Obwodu Lwowskiego. Ponadto spotkali się także z Jurijem Prochaśko – ukraińskim literaturoznawcą, pisarzem i tłumaczem literatury niemieckiej na ukraiński.

Turyngia była pierwszym regionem partnerskim Województwa Małopolskiego. Prawie piętnaście lat współpracy zaowocowało wieloma ważnymi wydarzeniami i utworzeniem znaczącej sieci współpracy pomiędzy instytucjami obu regionów. Współpraca z Obwodem Lwowskim to już 10 lat. Ponad dwa miesiące temu podczas wizyty na Ukrainie marszałek Marek Sowa podpisał protokół współpracy z Obwodem Lwowskim na najbliższe dwa lata.

Galeria zdjęć <<<

lipnicamurowana.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast