Nie przegap
Strona główna » Region » „Lipnicka Gwiazda” rozbłysła trzydziesty piąty raz!

„Lipnicka Gwiazda” rozbłysła trzydziesty piąty raz!

„…niech słyszy cała okolica, że dziś kolęduje Lipnica! Kolęda, kolęda!”

Ludowa tradycja kolędowania trwa w naszej kulturze od wieków. To jednocześnie najstarsza forma polskiego teatru ludowego. W Lipnicy Murowanej już po raz trzydziesty piąty rozbłysła „Lipnicka Gwiazda”, a Gminny Dom Kultury przyjął w swe progi 29 grup kolędniczych z powiatów: brzeskiego, bocheńskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego, które zaprezentowały piękne widowiska oraz życzyły widzom wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

W dniach 7-8 stycznia 2017 roku w sali widowiskowej miały miejsce występy grup kolędniczych, tak wspaniale pielęgnujących tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. W tym roku gościliśmy 10 dziecięcych, 7 młodzieżowych oraz 12 dorosłych zespołów. Herody, Z turoniem, Z kozą, Pastuszki, Droby, Z szopką lalkową – to tylko niektóre z programów przygotowanych przez grupy. Sobotnie i niedzielne zmagania oceniała Komisja Artystyczna w składzie:

– Maria Danuta Cetera – etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie,

– Urszula Gieroń – etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie,

– Jadwiga Adamczyk – muzyk-folklorysta z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu,

– Benedykt Kafel – etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Laureaci czołowych miejsc będą mieli okazję do dalszego prezentowania swoich talentów. Dzieci i młodzież (a wśród nich nasza dziecięca Grupa Kolędnicza PASTUCHY Z GWIAZDĄ ze Świetlicy Wiejskiej w Lipnicy Górnej!) wystąpią w Podegrodziu na 20. Pastuszkowym Kolędowaniu, zaś starsi pojadą do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie w czasie 45. Góralskiego Karnawału będą kolędować i walczyć o ogólnopolskie trofea.

W sobotę podczas obrad komisji dla przybyłej publiczności z gościnnym programem jasełkowym wystąpiły Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej (grupa sześciolatków Pani Renaty Kurek oraz pięcio- i sześciolatków Pani Lucyny Woźniak). Po spektaklu miało miejsce ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu plastycznego pn. „35 lat z lipnickimi grupami kolędniczymi”, zorganizowanego przez Gminny Dom Kultury przy współpracy ze Świetlicą Wiejską w Lipnicy Górnej. W niedzielny wieczór, czas oczekiwania na werdykt jury, wypełnił koncert kolędowy w wykonaniu Zespołu Młodzieżowego „Fortissimo” z parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Łukowicy, kierownikiem którego jest ksiądz dziekan Wiesław Majca – tamtejszy proboszcz, a niegdyś wikariusz lipnicki. W śpiew kolęd i pastorałek oraz czynny udział w koncercie z ochotą włączyli się zebrani widzowie.

Na 35. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych przybyli zaproszeni goście: Antoni Malczak – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Tomasz Gromala – Wójt Gminy Lipnica Murowana, Józef Radzięta – radny Rady Powiatu Bocheńskiego, Stanisław Włodarczyk – przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana wraz z radnymi.

W czasie okolicznościowych przemówień dyrektor MCK „Sokół” – Antoni Malczak, jak również Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala podkreślili znaczenie „Lipnickiej Gwiazdy” dla popularyzacji zwyczajów bożonarodzeniowych oraz podnoszenia poziomu artystycznego i merytorycznego grup z terenu całej Ziemi Tarnowskiej.

Z okazji jubileuszu Przeglądu grupy kolędnicze poza tradycyjną statuetką „Lipnickiej Gwiazdy” otrzymały złote, srebrne oraz brązowe statuetki gwiazd, zaś instruktorzy okolicznościowe, ceramiczne pamiątki.

Niezwykle liczny udział grup w Przeglądzie jest potwierdzeniem opinii, iż Ziemia Tarnowska to zagłębie ruchu kolędniczego w Małopolsce. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu kolędników, instruktorów, instytucji patronujących możliwe jest zachowanie dla przyszłych pokoleń oraz przekazanie im tożsamości związanej z pięknymi, bożonarodzeniowymi zwyczajami, za co organizatorzy serdecznie dziękują i zapraszają za rok do Lipnicy.

GALERIA ZDJĘĆ – SOBOTA – 07.01.2017 R.

GALERIA ZDJĘĆ – NIEDZIELA – 08.01.2017 R.

GALERIA ZDJĘĆ – NIEDZIELA – 08.01.2017 R. – OGŁOSZENIE WYNIKÓW

 

 

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast