Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » LO im. Mikołaja Kopernika w Brzesku otrzymało tytuł Szkoły Dialogu!

LO im. Mikołaja Kopernika w Brzesku otrzymało tytuł Szkoły Dialogu!

3 marca 2017 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się Gala Szkoły Dialogu, która była poświęcona podsumowaniu projektu „Szkoła Dialogu 2016″.Jest to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz pokazanie ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu grupa młodzieży brzeskiego liceum odkrywała historię losów przedwojennej ludności żydowskiej naszego miasta oraz przygotowała projekt, mający na celu jej upamiętnienie.

Uczniowie nagrali film z tego przedsięwzięcia, który został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu. Rozstrzygnięcie tego konkursu miało nastąpić w towarzystwie reprezentantów 40 nowych i 15 kontynuujących projekt szkół z całej Polski wraz z nauczycielami, przedstawicielami urzędów miast i powiatów oraz zaproszonymi gośćmi. Na Galę do Teatru Wielkiego przybyli Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, Ambasador Australii Paul Wojciechowski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Rabin Stas Wojciechowicz z Synagogi i Centrum Społeczności Postępowej „Ec Chaim”, a także przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, oraz Henryk Wujec, przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu, a także specjalni goście z USA i Australii.

W tym roku gościem specjalnym była Samantha Britt amerykańska śpiewaczka operowa i aktorka, która wykonała utwory: „Du szajnst wi di zun”, „Zol noch zajn szabes” oraz arię “Je veux vivre” z opery „Romeo i Julia”. Rodzina Samanthy pochodziła z Radomia i cudem ocalała z Holocaustu, a po wojnie wyemigrowała do Ameryki. Niezwykle wzruszającym momentem było wystąpienie Esther Pinskier urodzonej w Warszawie, ocalałej z Holokaustu, obecnie mieszkającej w Australii. W zeszłym roku powróciła do Polski, by uczcić swoje 90 urodziny wraz z przedstawicielami Fundacji Forum Dialogu. W tym roku przyjechała specjalnie na Galę, by osobiście pogratulować uczniom ich zaangażowania i pracy na rzecz budowania mostów pomiędzy naszymi społecznościami. Wielu z uczestniczących w Gali zapamięta Jej przesłanie: „przyszłość zależy od ciebie”. Ogłoszony przez Marcina Mellera wynik konkursu był dla brzeskich licealistów ogromnym wyróżnieniem. Znaleźli się w gronie finalistów wraz z trzynastoma innymi szkołami z całej Polski. Nagrody na deskach sceny narodowej w imieniu całej grupy projektowej odebrali: Weronika Radecka, Bernadeta Marchut i Franciszek Podłęcki. Uczniowie biorący udział w Gali: Wiktoria Bąk, Gabriela Gibała, Kamila Kołodziej, Weronika Repetowska, Gabriela Idzik, Oliwia Zawadzka, Marta Strzesak, Anita Tekiela, Weronika Radecka, Bartosz Faron, Kinga Grzesik, Weronika Płaneta, Jakub Zięba, Magdalena Borowiec, Dawid Reczek, Mikołaj Kądziołka, Szymon Miecznikowski, Jakub Sroka, Kacper Put, Jakub Pabijan, Rafał Kargol, Karolina Rzeźnik, Weronika Motak i Natalia Piekarska, chociaż nie zdobyli pierwszego miejsca, to mieli wielką satysfakcję, ponieważ ich praca została dostrzeżona i nagrodzona przez Jury konkursu.

Po zakończonej Gali młodzież spędziła jeszcze kilka chwili z wszystkimi uczestnikami spotkania. Chłopcy z klasy 2G zdążyli nagrać krótkie wywiady z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, Henrykiem Wujcem oraz Marcinem Mellerem.

Korzystając z pobytu w stolicy grupa projektowa zwiedziła Muzeum Żydów Polskich – Polin. To najnowocześniejsze w Europie muzeum opowiadające o życiu i historii Żydóww Polsce, przedstawia w niezwykły sposób ponad tysiąc lat polsko – żydowskiego sąsiedztwa.

Od 3 marca 2017r. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku nosi tytuł SZKOŁY DIALOGU.
Projekt koordynowały: p.Bernadeta Styczeń i p. Agata Marek.

powiatbrzeski.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast