Don't Miss
Home » Wiadomości » Lokata i rachunek oszczędnościowy. Który z tych produktów wybrać?

Lokata i rachunek oszczędnościowy. Który z tych produktów wybrać?

informatorbrzeski.plRachunki oszczędnościowe i lokaty terminowe to dwa podstawowe produkty, które pozwalają na zrównoważenie kosztów pogłębiającej się inflacji i wygenerowanie pewnego niewielkiego zysku. Dziś podpowiadamy, czym kierować się przy ich wyborze i jak nie nabrać się na rzekome okazje oferowane przez banki.

Czy rachunek może konkurować z lokatą bankową?

Możesz skorzystać z 1 bezpłatnego przelewu miesięcznie.

Rachunki oszczędnościowe to produkty, które pozwalają na znacznie swobodniejsze zarządzanie swoimi nadwyżkami finansowymi od tradycyjnych lokat terminowych.

Zgromadzone na nim środki można wycofać w zasadzie w dowolnym momencie i to bez utraty wypracowanych zysków; z reguły jednak tylko 1 przelew miesięcznie jest darmowy. Za każdy kolejny banki każdą sobie słono płacić, średnio 5 do nawet 20 złotych.

Zyskujesz elastyczność, ale licz się z niższym oprocentowaniem

Możliwość podejmowania oszczędności w dowolnym momencie jest jednak okupiona niższym oprocentowaniem. I tak o ile w przypadku standardowych lokat z kapitalizacją miesięczną na okres 90 dni banki oferują odpowiednio *:
• 5% : IdeaBank,
• 4,10% : BIZ Bank,
• 4,00% : mBank,
• 3,60% : FM Bank.
* Oprocentowanie w skali rocznej zgodnie z tabelą rankingu lokat terminowych Comperia.

Z kolei średnie oprocentowanie rachunków oszczędnościowych nie przekracza 3% i jest zależne od wartości wniesionego kapitału. Banki chętnie posługują się taryfikatorami i oferują niższe oprocentowanie dla tych osób, które posiadają mniej niż 10, 50 lub 100 tys. złotych (standardowe progi przyjęte przez wiele banków działających w Polsce).

Czytaj szczegółowe warunki zawarte w umowie

Banki chętnie chwalą się atrakcyjnym poziomem oprocentowania rachunków oszczędnościowych w swoich spotach reklamowych. Przed złożeniem dyspozycji o otwarciu konta warto zapoznać się ze szczegółami i sprawdzić, czy umowa nie zawiera haczyków, np. pod postacią:

• wyższego oprocentowania, ale tylko od pewnej określonej kwoty np. 10 tys. złotych,
• braku możliwości wyrobienia karty bankomatowej do podejmowania środków,
• konieczności podpisania umowy o dodatkowy rachunek rozliczeniowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast