Nie przegap
Strona główna » Region » Marcin Dzieński mistrzem Świata!

Marcin Dzieński mistrzem Świata!

marcin-dzienski3-fot-ifsc_800x501Marcin Dzieński, student wychowania fizycznego tarnowskiej PWSZ i zawodnik Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Tarnowie, jako pierwszy Polak zdobył tytuł mistrza Świata we wspinaczce sportowej na czas! W paryskiej hali Bercy w finale zawodów pokonał Irańczyka Rezę Alipourshena zwanego “perskim leopardem”.

Marcin Dzieński, który trzykrotnie z rzędu triumfował w tym sezonie w zawodach Pucharu Świata (jako pierwszy wspinacz w historii – red.), był jednym z faworytów zawodów. Po eliminacjach zajmował jednak dopiero siódmą pozycję, co oznaczało trudnych przeciwników w fazie pucharowej.

Marcin wykazał się jednak dużą odpornością psychiczną – w kolejnych biegach mylili się wyłącznie jego przeciwnicy. W 1/8 finału pokonał Rosjanina Georgija Artamonowa, w ćwierćfinale rekordzistę Świata, Ukraińca Daniło Boldyriewa, w półfinale reprezentanta Francji Bassę Mawema, w finale zaś, świetnie dysponowanego w tym sezonie Rezę Alipourshena.

– Obawiałem się bardzo biegu ćwierćfinałowego z Bołdyriewem, jakby nie było, to wciąż rekordzista świata. Po wygranej z Ukraińcem nabrałem jednak pewności siebie. Ta cała niepewność ze zmianą techniki, z odległym miejscem po eliminacjach, z trudnym rozstawieniem, ze mnie to uszła i wiedziałem, że idę po złoto – podsumował zawody Marcin Dzieński.

O medale Mistrzostw Świata walczyły również panie. Do fazy pucharowej awansowały cztery Polki, w tym Anna Brożek i Klaudia Buczek, podobnie jak Marcin, studentki PWSZ w Tarnowie i zawodniczki Klubu Uczelnianego AZS.

Niestety, drabinka biegów nie ułożyła się korzystnie dla Polek. W 1/8 finału pojedynek musiały stoczyć Patrycja Chudziak i Anna Brożek, natomiast w ćwierćfinale Aleksandra Rudzińska i Klaudia Buczek. Ostatecznie Ola Rudzińska uplasowała się na czwartej pozycji, Klaudia Buczek na piątej, ósma była Patrycja Chudziak, dziesiąta Ania Brożek.

Wszystkim sportowcom serdecznie gratulujemy!

PWSZ

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast