Don't Miss
Home » Wiadomości » Marsz Żywych – March of the Living 2018

Marsz Żywych – March of the Living 2018

W czwartek, 12 kwietnia br. na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz kilka tysięcy uczestników wyruszyło w trzykilometrową trasę „Marszu Żywych”. Wydarzenie to odbywa się po raz 30. i przypada w 70. rocznicę powstania państwa Izrael.

W tegorocznym Marszu Żywych, któremu przewodniczyli Prezydenci RP i Izraela wzięło udział ok. 12 tys. osób z 55 krajów świata – głównie młodzież.

Polscy uczniowie uczestniczą w Marszu Żywych od 1998 roku. MEN wspiera finansowo udział naszej młodzieży w tym wydarzeniu. Uczestnikami czwartkowej uroczystości było blisko 1300 młodzieży i nauczycieli z 26 szkół z całej Polski.

Ministerstwo Edukacji Narodowej angażuje się w polsko-żydowski dialog na różnych płaszczyznach. Decyzją Ministra Edukacji Narodowej ministerstwo współorganizuje, nadzoruje oraz wspiera wiele inicjatyw edukacyjnych dotyczących wzajemnych relacji i historii obu narodów.

Zachęcamy nauczycieli i uczniów ze szkół i placówek oświatowych do pogłębiania wiedzy historycznej przez korzystanie z oferty edukacyjnej m.in.: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (www.polin.pl) oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej www.muzeumulmow.pl.

Marsz Żywych to wydarzenie będące hołdem dla ofiar Holokaustu. Pierwsza tego typu inicjatywa miała miejsce 75 lat po rozpoczęciu masowych deportacji europejskich Żydów do obozu Auschwitz. Większość z tych osób, tuż po przywiezieniu do obozu, została zamordowana przez Niemców w komorach gazowych. Najliczniejszą grupę ofiar stanowili obywatele Węgier i II Rzeczypospolitej.

Zakończeniem Marszu była ceremonia przy pomniku ofiar obozu, wzniesionym pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny organizowany przez międzynarodową organizację March of the Living, pod auspicjami, którego młodzi ludzie z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady stworzone przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich. Ważnym punktem uroczystości są spotkania z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami w ustanowione przez izraelski parlament święto Yom Ha-Szoa (Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady) jest kulminacją projektu. Pierwszy Marsz odbył się w 1988 roku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji okiem naszego redakcyjnego fotografa- Bogusława Hajduka.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Fot. Bogusław Hajduk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast