Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze – to już dzisiaj!

Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze – to już dzisiaj!

SONY DSC28 maja 2013r. od godzin porannych do około godz 16.00 na terenie powiatu brzeskiego odbędą się Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego.

Idea mistrzostw ratowniczych dotarła do naszego kraju ponad 10 lat temu z Czech, gdzie organizowano je dla zespołów ratownictwa medycznego. W Polsce początkowo, też głównie brały w nich udział zespoły Pogotowia Ratunkowego, jednak powoli do konkurencji z nimi dołączały załogi z Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Dostrzeżono, że taka forma ćwiczeń jest doskonałym sprawdzianem umiejętności zespołów ratowniczych. Cała idea polega na tym, iż zostaje przygotowana trasa, którą poruszają się 5 osobowe załogi strażaków pochodzących z wszystkich 19 Komend Państwowych Straży Pożarnych z terenu naszego województwa i Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, dla których przygotowane zostaną różnego rodzaju zadania do realizacji. Dotyczą one różnorakich aspektów ratowniczych. W poprzednich latach należało m.in. wydobyć poszkodowanego przygniecionego przez samochód, odciąć pręt przebijający jamę brzuszną, reanimować dorosłego z wykorzystaniem defibrylatora, prowadzić działania gaśnicze i ewakuację poszkodowanych podczas pożaru domu. Ponieważ zadania są utajnione, nie mogę dziś ujawnić co będzie do wykonania w tym roku. Każde zadanie oceniane jest przez grupę sędziów, specjalistów z różnego rodzaju ratownictwa (wodnego, wysokościowego, chemicznego, technicznego, medycznego) wg specjalnie przygotowanych arkuszy. Zadania przygotowane są bardzo realistycznie z wykorzystaniem szerokiej gamy urządzeń pozoracyjnych, manekinów i wolontariuszy. Duże wsparcie w organizacji Mistrzostw mamy ze strony strażaków ochotników naszego powiatu.

Ponadto serdecznie zapraszamy dzieci do uczestniczenia w imprezach towarzyszącym mistrzostwom tj. pokazu sprzętu ratowniczego KP PSP w Brzesku oraz możliwości poznania przez dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy. Pokazy i zajęcia odbędą się 28 maja 2013 roku w godzinach 9.00-13.00 na Placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku.

W trakcie Mistrzostw Medycznych i Ratowniczych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego 28 maja 2013 r. w Brzesku w godz. od 09:00 – 14:00 odbędzie się Akcja Krwiodawstwa organizowana przez OSP Jadowniki w ramach programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. W rejonie odnowionego Rynku w Brzesku ustawiony zostanie autokar do poboru krwi, gdzie można będzie honorowo oddać ten najcenniejszy z płynów w specjalnie do tych celów przystosowanym pojeździe.

Nadmienię tylko, że w ubiegłym roku strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej naszej komendy zajęli drugie miejsce w tych Mistrzostwach. Uroczyste zakończenie i wręczenie nagród odbędzie się 28.05.2013r. na płycie Rynku w Brzesku ok. godz. 16:00.

To co się będzie działo na rynku w Brzesku można zobaczyć za pośrednictwem kamery online <==

oficer prasowy KP PSP w Brzesku
st. kpt. Piotr Słowiak

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast