Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Myśl braterska – nauka wrażliwości

Myśl braterska – nauka wrażliwości

AAAAZgodnie z ideą Dnia Myśli Braterskiej, święta skautów z całego świata, w dniach przez dwa najbliższe weekendy w dniach 4-6.03 i 11-13.03 na terenie gmin Brzesko, Czchów i Szczurowa oraz miasta Radłów zuchy i harcerze z Hufca ZHP Brzesko będą kwestować do puszek w ramach akcji “Pomagamy i działamy II”.

Harcerze kojarzą się głównie z wychowaniem patriotycznym. Można ich spotkać jako straż honorową podczas uroczystości patriotycznych, jako służbę porządkową itp. Nie wszyscy wiedzą, że harcerze obejmują swoją aktywnością również obszar określany jako działanie charytatywne. To sprawdzony sposób formowania duchowego, moralnego i intelektualnego młodych ludzi na wrażliwych i odpowiedzialnych dorosłych. Harcerze nie są tak rozreklamowani jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ani nie kojarzą się z działalnością charytatywną tak jednoznacznie jak np. Caritas. Nie mniej jednak w całej Polsce co roku organizują zbiórki publiczne z których większą część przeznaczają dla chorych dzieci. Bez rozgłosu i wielkiego szumu, jak to u harcerzy.

Taki właśnie charakter ma organizowana już tradycyjnie właśnie przy okazji Dnia Myśli Braterskiej zbiórka pieniężna. Harcerze dzielą się tym co otrzymają od ludzi dobrej woli, w ten sposób, że 60% zebranych podczas akcji „Pomagamy i działamy II” pieniędzy zostanie przekazana na pokrycie leczenia i rehabilitacji wybranych wcześniej przez każde środowisko dzieci, a 40% wesprze działalność programową drużyn i hufca.

Hufiec ZHP Brzesko zbiórkę z okazji Dnia Myśli Braterskiej prowadzi już od 2008 r. Pierwszymi beneficjentami tej akcji były “Brzeskie Pięcioraczki”, które również w tym roku są na liście dzieci, którym zuchy i harcerze chcą pomóc. Harcerska pomoc nie jest tak rozreklamowana jak np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Największym bogactwem harcerzy jest zapał i chęć do działania. Pieniędzy nie mają wielkich. Gdyby nie pomoc sympatyków i ludzi dobrej woli (a najczęściej rodziców), to nie byłoby za co kupić nawet krzyża harcerskiego dla nowych druhów.

Każda złotówka wrzucona do harcerskiej puszki będzie naprawdę szlachetnie wykorzystana, więc warto wysupłać parę złotych. Harcerze potrafią być wdzięczni i przydają się, bo zawsze są chętni i pomocni – warto ich wspomagać.

JW

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast