Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Nadanie sztandaru brzeskim strzelcom – zdjęcia

Nadanie sztandaru brzeskim strzelcom – zdjęcia

Brzescy Strzelcy mają już swój proporzec! 2 września 2012 r. Jednostka Strzelecka nr 2059 im ppłk. Andrzeja Hałacińskiego otrzymała sztandar ufundowany przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Brzesku.

Oficjalne uroczystości związane z nadaniem sztandaru rozpoczęła Msza Święta o godzinie 10.30 w Kościele Św. Jakuba. Po mszy uczestnicy przemaszerowali przy dźwiękach Orkiestry Miejskiej na brzeski rynek, gdzie odbyły się dalsze uroczystości związane z przekazaniem sztandaru.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciel Związku Strzeleckiego “Strzelec”, kombatanci, poseł na Sejm RP Edward Czesak, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego oraz rodziny brzeskich strzelców.

Brzescy strzelcy wchodzą w skład ogólnopolskich struktur Związku Strzeleckiego “Strzelec” OSW. To organizacja paramilitarna będąca patriotycznym stowarzyszeniem działającym w zakresie przygotowywania młodzieży do służby wojskowej i obrony cywilnej.

Strzelec jest organizacją społeczno – wychowawczą. Początki organizacji sięgają 1910 roku. Była ona zalążkiem powstania wojskowych struktur Legionów Polskich. Powstały po I Wojnie Światowej Związek Strzelecki, nawiązywał tradycją do Związku Strzeleckiego z lat 1910-1914. Prowadził działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego.
W 1989 roku reaktywowano Związek Strzelecki “STRZELEC”, którego celem zadaniowym jest przygotowanie młodzieży do pracy w służbach mundurowych, służbie publicznej i życiu społecznym w realiach państwa obywatelskiego. Obecny Związek jest kontynuatorem tradycji przedwojennego Strzelca.

W Brzesku już w okresie przedwojennym działał Związek Strzelecki. Jego dowódcą w latach 1929-1931 był starosta powiatowy podpułkownik w stanie spoczynku Andrzej Hałaciński, współtwórca „Pieśni Legionów”, który został zamordowany w Katyniu. Pułkownik Hałaciński został odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Jednostka Strzelecka 2059 z Brzeska jego imienia, nawiązując do przedwojennych tradycji działa prężnie, uczestnicząc we wszystkich uroczystościach i imprezach patriotycznych, godnie kontynuując tradycję Związku Strzeleckiego.

IB

Foto-Bogusław Hajduk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast