Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Nadanie sztandaru brzeskim strzelcom – zdjęcia

Nadanie sztandaru brzeskim strzelcom – zdjęcia

Brzescy Strzelcy mają już swój proporzec! 2 września 2012 r. Jednostka Strzelecka nr 2059 im ppłk. Andrzeja Hałacińskiego otrzymała sztandar ufundowany przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Brzesku.

Oficjalne uroczystości związane z nadaniem sztandaru rozpoczęła Msza Święta o godzinie 10.30 w Kościele Św. Jakuba. Po mszy uczestnicy przemaszerowali przy dźwiękach Orkiestry Miejskiej na brzeski rynek, gdzie odbyły się dalsze uroczystości związane z przekazaniem sztandaru.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciel Związku Strzeleckiego “Strzelec”, kombatanci, poseł na Sejm RP Edward Czesak, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego oraz rodziny brzeskich strzelców.

Brzescy strzelcy wchodzą w skład ogólnopolskich struktur Związku Strzeleckiego “Strzelec” OSW. To organizacja paramilitarna będąca patriotycznym stowarzyszeniem działającym w zakresie przygotowywania młodzieży do służby wojskowej i obrony cywilnej.

Strzelec jest organizacją społeczno – wychowawczą. Początki organizacji sięgają 1910 roku. Była ona zalążkiem powstania wojskowych struktur Legionów Polskich. Powstały po I Wojnie Światowej Związek Strzelecki, nawiązywał tradycją do Związku Strzeleckiego z lat 1910-1914. Prowadził działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego.
W 1989 roku reaktywowano Związek Strzelecki “STRZELEC”, którego celem zadaniowym jest przygotowanie młodzieży do pracy w służbach mundurowych, służbie publicznej i życiu społecznym w realiach państwa obywatelskiego. Obecny Związek jest kontynuatorem tradycji przedwojennego Strzelca.

W Brzesku już w okresie przedwojennym działał Związek Strzelecki. Jego dowódcą w latach 1929-1931 był starosta powiatowy podpułkownik w stanie spoczynku Andrzej Hałaciński, współtwórca „Pieśni Legionów”, który został zamordowany w Katyniu. Pułkownik Hałaciński został odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Jednostka Strzelecka 2059 z Brzeska jego imienia, nawiązując do przedwojennych tradycji działa prężnie, uczestnicząc we wszystkich uroczystościach i imprezach patriotycznych, godnie kontynuując tradycję Związku Strzeleckiego.

IB

Foto-Bogusław Hajduk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast