Nie przegap
Strona główna » Region » NAJWIĘKSZE ŚRODKI W MAŁOPOLSCE TRAFIAJĄ DO POWIATU TARNOWSKIEGO

NAJWIĘKSZE ŚRODKI W MAŁOPOLSCE TRAFIAJĄ DO POWIATU TARNOWSKIEGO

W Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbyła się uroczystość podpisania umów pomiędzy samorządem Powiatu Tarnowskiego a Małopolskim Oddziałem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinansowanie projektów w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami”. Projekty opiewają na łączną kwotę pond 840 tys. zł, zaś dofinansowanie PFRON wynosi ponad 480 tys. zł.
Projekty realizowane w bieżącym roku z „Programu wyrównywania różnic między regionami III” obejmują zakup dwóch samochodów dziewięcioosobowych do przewozu osób niepełnosprawnych dla Domów Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach i Stróżach oraz zakup dwudziestomiejscowego autobusu do przewozu osób niepełnosprawnych dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach – Dwudniakach. Ponadto dotyczą zdań związanych z aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych poprzez tworzenie nowych stanowisk pracy.

Natomiast druga umowa dotyczy likwidacji barier architektonicznych poprzez dobudowę windy do Środowiskowego Domu Samopomocy
w Rzepienniku Biskupim. Łączna wartość projektów wynosi ponad 840 tys. zł, w tym dofinansowanie ze środków PFRON, w wysokości ponad 480 tys. zł.

– Dzisiaj podpisujemy umowę na zakup miniautobusu na dwadzieścia miejsc, którego łączny koszt będzie wynosił około 250 tys. zł., mającego służyć do przewozu dzieci z niepełnosprawnością, pobierających naukę w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Dofinansowanie z PFRON to aż 170 tys. zł. Przewidywana jest dalsza wymiana taboru pojazdów samochodowych w Domach Opieki Społecznej. Niedawno nowe samochody otrzymał DPS w Nowodworzu i Dom Dziecka w Rzuchowej. Dzisiaj mamy środki na dwa kolejne minibusy dla DPS w Wietrzychowicach i Stróżach – tłumaczy Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

– Do tej pory nie było takiej sytuacji, abyśmy pozyskali tak znaczne środki z PEFRON – dodaje Starosta Tarnowski.

– Dzięki aktywności władz powiatu, wojewody i kierownictwa PFRON, do Powiatu Tarnowskiego trafiła duża pula środków na właściwe funkcjonowanie opieki społecznej. To co dzieje się w Powiecie Tarnowskim w tym zakresie jest wyjątkowe. Ja patrzę przez pryzmat działania samorządów w całym kraju i ewidentnie Powiat Tarnowski wysuwa się na prowadzenie jeśli chodzi o dbałość o osoby niepełnosprawne – mówiła obecna na uroczystości Wiceminister Zdrowia – Józefa Szczurek-Żelazko.

– Osiągnęliście Państwo pierwsze miejsce w pozyskiwaniu środków z dodatkowego programu PFRON. Kwota blisko 500 tys. zł jest najwyższą alokacją w Małopolsce w ramach środków na likwidację problemów transportowych i komunikacyjnych – podkreśliła Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON – Marta Mordarska.

Podczas podpisania umów obecni byli także: Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma oraz Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski Marek Karaś.


(SP)

Fot. P. Topolski

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast