Nie przegap
Strona główna » Kultura » „Narodowe Czytanie” w brzeskiej bibliotece

„Narodowe Czytanie” w brzeskiej bibliotece

DSC_7830„Narodowe Czytanie” to zainicjowany w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolski projekt publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie polskiej literatury i wzmocnienie narodowej tożsamości. Tegoroczne wydarzenie związane było z czytaniem „Trylogii” Henryka Sienkiewicza i odbyło się w sobotę 6 września 2014 roku. Wśród instytucji które przyłączyły się do tej akcji znalazła się także Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brzesku oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Fragmenty “Trylogii” przeczytali m.in. przedstawiciele władz miasta – burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, sekretarz Stanisław Sułek; aktorzy wywodzący się z Brzeska – m.in. prof. Edward Dobrzański – aktor i wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie; Matylda Baczyńska – aktorka Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie; dyrektorki miejskich instytucji kultury – Maria Marek oraz Małgorzata Cuber; radni miejscy – Katarzyna Pacewicz Pyrek oraz Krzysztof Bogusz; a także przedstawiciele lokalnego środowiska i chętni uczestnicy akcji. Stroje historyczne w których zdecydowała się wystąpić część czytających, a także rozbrzmiewająca w tle muzyka filmowa z „Ogniem i Mieczem” przeniosły wszystkich obecnych w klimat epoki.

Przypomnijmy – podczas pierwszej edycji programu czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku do lektury dzieł Aleksandra Fredry w całym kraju przystąpiło ponad 700 miejscowości, czytano w bibliotekach, w parkach, na placach.


IB
Foto- Bogusław Hajduk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast