Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych 2018

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych 2018

Po kilkudziesięciu latach milczenia i wymazywania z pamięci ludzi – żołnierze tzw. “drugiej konspiracji” przywracani są do świadomości współczesnych Polaków, jako bohaterowie, którzy nie chcieli się pogodzić z porządkiem narzuconym przez mocarstwa na konferencjach w Jałcie i Poczdamie.

Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 r. przez parlament “w hołdzie ” Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Obchody mają uczcić tych, którzy pierwsi podjęli walkę z komunizmem i wprowadzeniem do Polski sowieckiego systemu wartości.

1 marca

Brzesko / 1 marca o godz. 18.00 w kościele parafialnym pw.  Św. Jakuba Apostoła w Brzesku zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, tych którzy zginęli, zostali pomordowani oraz tych którzy przeżyli, a potem byli prześladowani w rocznicę upamiętniającą ich bohaterstwo i niezłomna postawę w walce o niepodległość Ojczyzny z int. sekretarza Stanu w ministerstwie Zdrowia Józefy Szczurek –Żelazko i Posła do Parlamentu Europejskiego Edwarda Czesaka. Po mszy św. odbędzie się przemarsz pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

3 marca

Brzesko / Spektakl „Ja nie mogłem inaczej żyć” prezentujące sylwetkę ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. Przedstawienie przygotowane przez grupę historyczną z PSP nr 2 „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!” odbędzie się 3 marca w RCK-B o godzinie 17.00.

Gmina Dębno / „Wyklęci”- spektakl teatralny. W sobotę 3 marca 2018 r. o godz. 17:00 w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi odbędzie się spektakl teatralny pod tytułem „Wyklęci”, przygotowany przez Młodzieżową Grupę Teatralną działającą przy Dębińskim Centrum Kultury. Dzień później (tj. 4 marca) zostanie on ponownie zaprezentowany w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie o godz. 17:00.

Informacje o wydarzeniu <==

4 marca 

Jadowniki / Bieg Tropem Wilczym. W niedzielę 4 marca w ponad 300 miejscowościach w całym kraju oraz m.in. w Nowym Jorku, Londynie oraz na Ukrainie, Litwie i w Australii odbędzie się tegoroczna szósta edycja Biegu Tropem Wilczym upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. Po raz trzeci na liście można znaleźć Jadowniki.

Informacje o wydarzeniu <==

Gmina Dębno / „Wyklęci”- spektakl teatralny. Spektakl teatralny pod tytułem „Wyklęci”, przygotowany przez Młodzieżową Grupę Teatralną działającą przy Dębińskim Centrum Kultury ponownie zaprezentowany w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie o godz. 17:00.

Informacje o wydarzeniu <==

11 marca

W ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych oprócz biegu organizatorzy imprezy w Jadownikach zaplanowali program artystyczny, który odbędzie się tydzień później w niedzielę 11 marca. Podczas głównych uroczystości w Domu Ludowym z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych wystąpi młodzież z Jadownik oraz gość specjalny, bard Żołnierzy Wyklętych, poeta, pieśniarz, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki, działacz opozycyjny w okresie PRL – Andrzej Kołakowski.  O szczegółach napiszemy już wkrótce.

 

Bohaterowie żyją wiecznie !!

 

Andrzej Kołakowski – Epitafium dla Majora Ognia

IB / nadesłane materiały

 

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast