Don't Miss
Home » Wiadomości » Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych 2018

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych 2018

Po kilkudziesięciu latach milczenia i wymazywania z pamięci ludzi – żołnierze tzw. „drugiej konspiracji” przywracani są do świadomości współczesnych Polaków, jako bohaterowie, którzy nie chcieli się pogodzić z porządkiem narzuconym przez mocarstwa na konferencjach w Jałcie i Poczdamie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 r. przez parlament „w hołdzie ” Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Obchody mają uczcić tych, którzy pierwsi podjęli walkę z komunizmem i wprowadzeniem do Polski sowieckiego systemu wartości.

1 marca

Brzesko / 1 marca o godz. 18.00 w kościele parafialnym pw.  Św. Jakuba Apostoła w Brzesku zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, tych którzy zginęli, zostali pomordowani oraz tych którzy przeżyli, a potem byli prześladowani w rocznicę upamiętniającą ich bohaterstwo i niezłomna postawę w walce o niepodległość Ojczyzny z int. sekretarza Stanu w ministerstwie Zdrowia Józefy Szczurek –Żelazko i Posła do Parlamentu Europejskiego Edwarda Czesaka. Po mszy św. odbędzie się przemarsz pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

3 marca

Brzesko / Spektakl „Ja nie mogłem inaczej żyć” prezentujące sylwetkę ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. Przedstawienie przygotowane przez grupę historyczną z PSP nr 2 „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!” odbędzie się 3 marca w RCK-B o godzinie 17.00.

Gmina Dębno / „Wyklęci”- spektakl teatralny. W sobotę 3 marca 2018 r. o godz. 17:00 w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi odbędzie się spektakl teatralny pod tytułem „Wyklęci”, przygotowany przez Młodzieżową Grupę Teatralną działającą przy Dębińskim Centrum Kultury. Dzień później (tj. 4 marca) zostanie on ponownie zaprezentowany w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie o godz. 17:00.

Informacje o wydarzeniu <==

4 marca 

Jadowniki / Bieg Tropem Wilczym. W niedzielę 4 marca w ponad 300 miejscowościach w całym kraju oraz m.in. w Nowym Jorku, Londynie oraz na Ukrainie, Litwie i w Australii odbędzie się tegoroczna szósta edycja Biegu Tropem Wilczym upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. Po raz trzeci na liście można znaleźć Jadowniki.

Informacje o wydarzeniu <==

Gmina Dębno / „Wyklęci”- spektakl teatralny. Spektakl teatralny pod tytułem „Wyklęci”, przygotowany przez Młodzieżową Grupę Teatralną działającą przy Dębińskim Centrum Kultury ponownie zaprezentowany w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie o godz. 17:00.

Informacje o wydarzeniu <==

11 marca

W ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych oprócz biegu organizatorzy imprezy w Jadownikach zaplanowali program artystyczny, który odbędzie się tydzień później w niedzielę 11 marca. Podczas głównych uroczystości w Domu Ludowym z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych wystąpi młodzież z Jadownik oraz gość specjalny, bard Żołnierzy Wyklętych, poeta, pieśniarz, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki, działacz opozycyjny w okresie PRL – Andrzej Kołakowski.  O szczegółach napiszemy już wkrótce.

 

Bohaterowie żyją wiecznie !!

 

Andrzej Kołakowski – Epitafium dla Majora Ognia

IB / nadesłane materiały

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast