Don't Miss
Home » Region » Nasze drogi do Niepodległości – NOWY TERMIN spotkania w PWSZ

Nasze drogi do Niepodległości – NOWY TERMIN spotkania w PWSZ

Pokaz dwóch filmów, dyskusja z ich twórcami oraz wykład-prezentacja poświęcony postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tak w telegraficznym skrócie wygląda program spotkania popularnonaukowego, które odbędzie się w PWSZ już w piątek, 7 grudnia (a nie 23 listopada). Spotkanie jest jednym z elementów obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz kończącego się powoli jubileuszu 20-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

– Zapraszamy wszystkich przedstawicieli społeczności akademickiej: studentów i pracowników oraz wszystkich zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy na temat historii i wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę Niepodległości – mówi Rektor, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ.

Spotkanie rozpocznie się projekcją niezwykle ciekawego filmu „Operacja 15”, który opowiada o tzw. Operacji Gorlickiej. – Nie bez przyczyny bywa ona nazywana „małym Verdun”. To arcyważna z punktu widzenia wpływu na przebieg I wojny światowej operacja, podczas której starły się armie Rosyjska oraz Niemiecka i Austro-Węgierska – zapowiada Marek Kołdras, reżyser filmu.

Po około 25-minutowej projekcji zaplanowano dyskusję z udziałem twórców filmu.

Kolejnym punktem programu będzie wykład poświęcony postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wygłosi go wielki pasjonat historii i kolekcjoner, dr hab. Piotr Dobosz, prof. PWSZ.

– Moja narracja zbudowana będzie wokół fotografii pochodzących z mojej kolekcji, z których wiele nie było nigdy publikowanych ani prezentowanych – zapowiada autor prezentacji.

Ostatnim elementem spotkania z historią będzie projekcja filmu „Pierwsi Niepodlegli” w reżyserii Piotra Dziży. – Film stanowi centralną część tryptyku opowiadającego o tarnowskim dochodzeniu do Niepodległości. Pozostałe to: „Pierwsi Zniewoleni” i „Pierwsi Zapomniani”. Są one częścią unikalnego w skali kraju projektu „Pierwsi Niepodlegli” realizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości – wyjaśnia reżyser.

Szczegółowy program:

  • prapremierowy pokaz filmu „Operacja 15” (reż. Marek Kołdras) opowiadającego historię Operacji Gorlickiej – jednej z najważniejszych dla losów I Wojny Światowej operacji militarnych, zwanej „małym Verdun”
  • rozmowa z autorami filmu
  • wykład i prezentacja w części niepublikowanych fotografii związanych z życiem i śmiercią Marszałka Józefa Piłsudskiego. Towarzyszyć jej będzie narracja Piotra Dobosza, prof. PWSZ w Tarnowie. Zdjęcia pochodzą z kolekcji autora prezentacji
  • premierowy pokaz filmu „Pierwsi Niepodlegli” (reż Piotr Dziża) opowiadającego historię dochodzenia do Wolnej Polski w Tarnowie
  • rozmowa z autorami filmu

Spotkanie odbędzie się w piątek, 23 listopada, w Auli C017, początek o godz. 10. Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

PWSZ

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast