Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Nie wypalaj traw – apel strażaków

Nie wypalaj traw – apel strażaków

Kilka dni słonecznej pogody w ostatnich tygodniach sprawiło, że strażacy właściwie nie mieli dnia w którym nie byli wzywani do gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków. Pomimo stosunkowo dotkliwych kar, a także wieloletniej akcji edukacyjnej oraz licznych apeli zarówno przedstawicieli władz samorządowych jak i kościoła – proceder wypalania traw nadal znajduje swoich amatorów.

Strażacy apelują do mieszkańców, by zaprzestali szkodliwego procederu wypalania traw – palące się suche trawy mogą spowodować pożar o nieokreślonych, tragicznych rozmiarach. Trudno co prawda uwierzyć, że nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki amatorzy wiosennego rytuału palenia suchych traw uderzą się w pierś i nagle zmienią o 180 stopni swoje postępowanie, jednak apelujemy o zaprzestanie tego barbarzyńskiego procederu!

Po zimie wszelkiego rodzaju trawy są bardzo suche i o pożar wcale nie jest trudno. W tego rodzaju akcjach gaśniczych udział bierze wiele jednostek. To pociąga za sobą określone koszty, a co najważniejsze – w tym czasie, zamiast pomagać w innym miejscu,  strażacy zaangażowani są gaszenie płonących łąk. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność podpalaczy  strażacy nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

Osoby, które dopuszczają się wypalania traw tłumaczą często, że w ten sposób użyźniają glebę lub traktują to jako zabawę i rozrywkę. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. CO ROKU W POŻARACH WYWOŁANYCH WYPALANIEM TRAW GINĄ LUDZIE.

Poniżej niektóre ze szkodliwych dla środowiska skutków procederu wypalania nieużytków:
– zahamowana zostaje asymilacja azotu z powietrza;
– wyjaławia się ziemia;
– do atmosfery przedostają się trujące związki chemiczne;
– niszczone są miejsca lęgowe i gniazda wielu gatunków ptaków, np. skowronków; dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom zapylanie kwiatów na łąkach i w ich pobliżu, co powoduje obniżenie plonów;
– giną zwierzęta domowe, które tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu oraz duże zwierzęt leśne, takie jak sarny, czy dziki;
– ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: np. żaby, jaszczurki, jeże, zające, lisy, nornice oraz bezkręgowych, m.in. dżdżownice i owady, także mrówki czy biedronki – naturalna obrona przeciw szkodnikom;
– zapaleniu może ulec podziemna warstwa torfu – są to pożary długotrwałe i wyjątkowo trudne do ugaszenia;
– wypalanie traw to duże zagrożenie dla sąsiadujących lasów.

Trzeba także pamiętać, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem, a rolnicy dopuszczający się takich praktyk mogą stracić prawo do unijnych dopłat.

==

IB/ straz.gov.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast