Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Nie wypalaj traw!

Nie wypalaj traw!

Od dnia 12 lutego do 16 marca 2011 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu brzeskiego interweniowały już siedemnaście razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Spowodowane jest to, niestety, wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem od pokoleń wśród wielu rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego.

Strażacy biją na alarm. Wypalanie traw niesie ze sobą wiele zagrożeń takich jak:

• co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie
• do atmosfery przedostaje się wiele związków chemicznych będących trucizną dla ludzi i zwierząt,
• wypalanie traw i związane z tym duże zadymienie powoduje zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do kolizji i wypadków drogowych,
• wysuszone po zimie trawy pala się bardzo szybko a rozprzestrzenianiu się ognia pomagają powiewy wiatru,
• giną zwierzęta domowe, duże zwierzęta leśne, gryzonie, płazy, gady a także owady które pełnią ważną rolę w ekosystemie ziemi,
• płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej,
• wypalanie traw to duże zagrożenie dla lasów – ogień przenosząc się na obszary leśne niszczy drzewostany, które odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

Wypalanie traw jest NIEBEZPIECZNE A TAKŻE NIEDOZWOLONE!

W galerii przedstawiamy zdjęcia udostępnione przez druhów z OSP Szczepanów – akcja gaśnicza w miejscowości Bucze. W akcji brało udział 20 strażaków. 


Na podstawie mat. prasowych Wydziału Informacji i Promocji KG PSP

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast