Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Nowe miejsca w przedszkolach dla dzieci z Małopolski

Nowe miejsca w przedszkolach dla dzieci z Małopolski

Niewystarczająca liczba miejsc w przedszkolach to wciąż palący problem w wielu powiatach naszego regionu – także i w powiecie brzeskim są pilne potrzeby w tym temacie.

Samorząd Województwa nie pozostaje jednak bierny. Nie tylko wprowadził innowacyjny w skali kraju projekt „Małopolska Niania”, ale też dzięki unijnym środkom zwiększa liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach. Dzięki ponad 78,5 mln zł z RPO WM 2014-2020 w całym województwie powstanie niemal 4 tys. dodatkowych miejsc w przedszkolach. Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o wsparciu finansowym 98 konkursowych projektów, dzięki którym powstaną nowe placówki, a te dotychczas funkcjonujące zostaną nowocześnie wyposażone. Wsparcie trafi m.in. do Gminy Gnojnik oraz Gminy Brzesko.

Projekt z Gminy Gnojnik – MOJE PRZEDSZKOLE – MÓJ DOM otrzymał dofinansowanie w wysokości 684 718,00 zł.

Projekt z Gminy Brzesko – „PRZEDSZKOLE BEZ GRANIC – wysokiej jakości edukacja w nowych oddziałach przedszkolnych w OWP przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Brzesku –  otrzymał dofinansowanie w wysokości 634 055,70 zł.

Dzięki otrzymanemu wsparciu istniejące placówki będą mogły dostosować nowe pomieszczenia tak, by były przyjazne maluchom, funkcjonalne oraz dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Ponadto, cześć środków płynących z dofinansowania zostanie przeznaczona na wyposażenie placówek w pomoce edukacyjne i zabawki oraz na organizację zajęć dodatkowych i dokształcenie pracujących tam nauczycieli.

– Dzięki przyznanemu dofinansowaniu pochodzącemu z naszego regionalnego programu operacyjnego zarówno jednostki samorządowe, jak i podmioty prywatne będą mogły zrealizować projekty tak ważne z punktu widzenia najmłodszych mieszkańców regionu. Powstaną nowe miejsca w przedszkolach, co ułatwi rodzicom zapewnienie opieki swoim dzieciom. Warto przypomnieć, że to nie jedyna inicjatywa, z jaką wychodzi Małopolska kierując swoje wsparcie do rodzin. Tworzymy nie tylko nowe miejsca w przedszkolach i żłobkach, ale też wdrażamy pilotaż „Małopolskiej Niani”, która pomoże rodzicom najmłodszym dzieci zapewnić opiekę oraz powrócić do aktywności zawodowej – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.

Co najbardziej zaskakuje – to w przypadku regionu tarnowskiego nie została wykorzystana pełna kwota środków przeznaczonych na wsparcie inwestycji. Z kwoty 11 638 756,25 zł jaką zabezpieczył Urząd Marszałkowski – tylko 5 826 387,06 zł zostało przyznane na zgłoszone projekty. To tylko 50,06 % środków jakie można było wykorzystać! 

Lista wybranych do dofinansowanych projektów:

ZIT <==

UMWM / IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast