Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Nowe miejsca w przedszkolach dla dzieci z Małopolski

Nowe miejsca w przedszkolach dla dzieci z Małopolski

Niewystarczająca liczba miejsc w przedszkolach to wciąż palący problem w wielu powiatach naszego regionu – także i w powiecie brzeskim są pilne potrzeby w tym temacie.

Samorząd Województwa nie pozostaje jednak bierny. Nie tylko wprowadził innowacyjny w skali kraju projekt „Małopolska Niania”, ale też dzięki unijnym środkom zwiększa liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach. Dzięki ponad 78,5 mln zł z RPO WM 2014-2020 w całym województwie powstanie niemal 4 tys. dodatkowych miejsc w przedszkolach. Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o wsparciu finansowym 98 konkursowych projektów, dzięki którym powstaną nowe placówki, a te dotychczas funkcjonujące zostaną nowocześnie wyposażone. Wsparcie trafi m.in. do Gminy Gnojnik oraz Gminy Brzesko.

Projekt z Gminy Gnojnik – MOJE PRZEDSZKOLE – MÓJ DOM otrzymał dofinansowanie w wysokości 684 718,00 zł.

Projekt z Gminy Brzesko – „PRZEDSZKOLE BEZ GRANIC – wysokiej jakości edukacja w nowych oddziałach przedszkolnych w OWP przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Brzesku –  otrzymał dofinansowanie w wysokości 634 055,70 zł.

Dzięki otrzymanemu wsparciu istniejące placówki będą mogły dostosować nowe pomieszczenia tak, by były przyjazne maluchom, funkcjonalne oraz dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Ponadto, cześć środków płynących z dofinansowania zostanie przeznaczona na wyposażenie placówek w pomoce edukacyjne i zabawki oraz na organizację zajęć dodatkowych i dokształcenie pracujących tam nauczycieli.

– Dzięki przyznanemu dofinansowaniu pochodzącemu z naszego regionalnego programu operacyjnego zarówno jednostki samorządowe, jak i podmioty prywatne będą mogły zrealizować projekty tak ważne z punktu widzenia najmłodszych mieszkańców regionu. Powstaną nowe miejsca w przedszkolach, co ułatwi rodzicom zapewnienie opieki swoim dzieciom. Warto przypomnieć, że to nie jedyna inicjatywa, z jaką wychodzi Małopolska kierując swoje wsparcie do rodzin. Tworzymy nie tylko nowe miejsca w przedszkolach i żłobkach, ale też wdrażamy pilotaż „Małopolskiej Niani”, która pomoże rodzicom najmłodszym dzieci zapewnić opiekę oraz powrócić do aktywności zawodowej – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.

Co najbardziej zaskakuje – to w przypadku regionu tarnowskiego nie została wykorzystana pełna kwota środków przeznaczonych na wsparcie inwestycji. Z kwoty 11 638 756,25 zł jaką zabezpieczył Urząd Marszałkowski – tylko 5 826 387,06 zł zostało przyznane na zgłoszone projekty. To tylko 50,06 % środków jakie można było wykorzystać! 

Lista wybranych do dofinansowanych projektów:

ZIT <==

UMWM / IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast